close
Rajoni

ARRESTOHET ZV/MINISTRI NË KOSOVË

10455390_640496196088187_7900513673483734810_n-1-1-933×445

Zëvendës-ministri  i Zhvillimit Rajonal në Kosovë, Musa Cena, është arrestuar ditën e djeshme. Zëvendësministri Cena që është arrestuar së bashku edhe me dy persona të tjerë, dyshohet për veprat penale “Marrje e Ryshfetit” dhe “Keqpërdorim i Pozitës apo Autoritetit Zyrtar”.

Policia duke mos dhënë detaje për identitetin e të arrestuarve, ka konfirmuar vetëm se tre persona janë arrestuar për veprat penale të lartë përmendura.

“Me datë 20.10.2018 Policia e Kosovës pas ndërmarrjes së veprimeve hetimore ka kryer arrestimin e tre personave të dyshuar të involvuar në veprat penale Marrje e Ryshfetit dhe Keqpërdorim i Pozitës apo autoritetit Zyrtar sipas kodit penal te Republikës së Kosovës. Të dyshuarit duke vepruar në bashkryerje dyshohet se kanë marrë ryshfet nga pala e dëmtuar”, ka thënë zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prishtinës, Daut Hoxha.

Hoxha ka thënë po ashtu se të gjitha veprimet tjera policore do të ndërmerren konform autorizimeve dhe rekomandimeve të organeve kompetente te drejtësisë./klankosova

read more
Bota

RASTI KHASHOGGI: REAGOJNË TRUMP DHE ANGELA MERKEL

trump-merkel

Prej disa ditësh zhdukja, e vrasja e dyshuar e gazetarit saudit Jamal Khashoggi është kthyer në çështje globale, ku nuk kanë munguar kërcënimet për masa ndaj Arabisë Saudite nëse kjo e fundit është e lidhur me rastin. Së fundmi ka qenë kancelarja gjermane, Angela Merkel, që ka reaguar në lidhjen me çështjen që mund të çojë në një konflikt të ri diplomatik mes Lindjes së Mesmes dhe Perëndimit.

“Ende nuk është zbardhur asgjë” ka thënë ajo. Nga ana tjetër Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka thënë se nuk është i kënaqur me vlerësimet e dhëna të Arabisë Saudite, për vdekjen e gazetarit Jamal Khashoggi. Zyrtarët turq kanë deklaruar se kanë dyshime rreth vrasjes së tij nga agjentët saudit dhe se trupi i tij është prerë në pjesë. /Agjencitë/

 

read more
1 2 3 1,924
Page 1 of 1924