close
Rajoni

PRISHTINË: TRUMP URON 10 VJETORIN E PAVARËSISË SË KOSOVËS

FF4308AC-9B35-416C-9B3D-FBDCEF135FE8_cx0_cy14_cw0_w1023_r1_s

Letra e urimit dorëzohet nga ambasadori Delawie


Presidenti, Hashim Thaçi, ka pritur në takim ambasadorin e ShBA-së, Greg Delauie, në prag të shënimit të dhjetëvjetorit të pavarësisë. Delauie i ka dorëzuar Thaçit urimin e presidentit amerikan Donald Trump për 10 vjetorin e pavarësisë.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se ka pranuar një letër urimi nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në prag të shënimit të dhjetëvjetorit të pavarësisë së Kosovës. Në letrën që ia ka dorëzuar ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delauie, thuhet se “Gjatë dhjetë vjetëve të kaluar, Kosova ka bërë hapa të mëdhenj në forcimin e sovranitetit të saj dhe të demokracisë multietnike. Teksa mbetet punë për t’u bërë, ne duartrokasim përparimin tuaj”, ka thënë Trump në letrën e urimit.

“Derisa shteti juaj po hyn në dekadën e dytë të shtetësisë, Shtetet e Bashkuara janë të vendosura ta ndihmojnë Kosovën në ndërtimin e themelit të parimeve të përbashkëta demokratike, bashkëpunimit rajonal dhe sundimit të ligjit. Në këtë mënyrë, Kosova do të bëjë hapa të mëtejmë drejt integrimit në Komunitetin Perëndimor të Kombeve”.

Ai po ashtu ka theksuar se SHBA-ja e sheh Kosovën si partner të rëndësishëm, ndërsa Thaçi e ka falënderuar atë “për urimet e përzemërta dhe përkushtimin e tij për Kosovën”. “Populli ynë është me shumë me fat që ka një shtet mik kaq të fuqishëm, si SHBA”, ka thënë Thaçi në një postim në Facebook. /Agjencitë/

 

Klan Macedonia

The author Klan Macedonia