close

Video

SportVideo

ATLETIKË: SHKUPI GATI PËR EUROPIANIN NË VRAPIM MALOR

Zyrtare: Marrin pjesë 255 garues nga 29 vendet të Europës


 

Përgatitjet për edicionin e 17-të  të Kampionatit Europian i vrapimit malor është duke u zhvilluara sipas planit të paraparë të Federatës së Atletikës së Maqedonisë që është edhe oraganizator i këtj eventi të madh sportiv që mbahet në vendin tone. Ky është konstatim i Këshillit drejtues nga mbledhja e fundit që u mbajtë të hënën në hapësirat e Federtës së Atletikës. Këshilli drejtues gjithashtu ka miratuar edhe propzimin e seleksionuesit që në këtë Kampionat Europian dhe atë në kategorin e juniorëve për meshkuj dhe femra janë Hajrie Aziri, Elena Lazoroska, Emilija Lazoroska, Dejan Angelovski, Matej Draganovski, Hashim Kurtishi dhe Rijad Sheipi. Në kategorinë e seniorëve do të marrin pjesë Vesna Kiraxhijeva Andrijana Pop Arsova, Atanas Ançevski, Muhamed Muslimovski, Aleksandar Kirovski, Marjan Bonev dhe Milosh Rançiq.

Në kampionatin Euroian përfundimisht do të marrin pjesë 255 garues nga 29 shtete përfshirë këtu edhe Maqedoninë, Shqipërinë dhe Kosovën.

Këshilli drejtues i Federatës së Atletikës në mbledhjen e fundit vendosi që në Kampionatin Europian për kadet që do të mbahet në Gjer të Hungarisë të marrin pjesë Berat Mustafa në disiplinën 400 metra dhe Jana Mitovska në 100 metra me trajnerët Bexhet Toçi dhe Bozhurka Gjoshevska. Ky kampionat do të mbahet nga data 5 deri më 8 korrik. /Shaban Sinani/

 

 

më shumë
VendiVideo

ZIZHT: INVESTIM I RI NË ZONËN EKONOMIKE

Screenshot_1

Pritet të punësohen mbi 100 persona


Investim të ri Holandez në Zonën Ekonomike Industriale në Tetovë paralajmëroi sot Zëvendëskryeministrit për çështje Ekonomike Koço Angjushev  dhe Ministrit të Ekonomisë Kreshnik Bekteshi gjatë vizitës  në këtë zonë. Gjatë kësaj vizite ata janë njohur për së afërmi me kushtet dhe punën e kësja zone, ndërsa është bërë e ditur se shumë shpejt në këtë zonë do të vjen një investim I ri ku pirtet të punësohen mbi  100 persona.

Mbi 7 milionë euro do të jetë investi i ri  me kapital të përzier Holandezo Maqedon i kompanisë GlaS PleKS  ku priten të punësohen mbi 100 persona. Siç njoftoi Zvkryeministri Koço Angjushev ky vendim është marrë në seancë qeveritare.

Ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi nga ana e tij  ftoi  të gjithë kompanitë që të investojnë në Maqedonisë duke i thirrur në klimën e mirë për biznes që ofron qeveria.

Kryetari I bordit të Normak Invesstment Gropu    Aki Etemi theksoi  se vizita e delegacionit të lartë qeveritar do të thotë përkrahje për punën e tyre dhe se pret që shteti të ndihmojë në realizimin e infrastrukturës së jashtme rreth zonës. Ndryshimet në ligjin e ri për Zonat Teknologjike ku barazohen kompanitë vendore me ato të huaja, sipas Etemit janë për tu përshëndetur ngase në këtë mënyrë kompanitë vendore nuk do të jenë të diskriminuara gjatë investimeve nëpër zona.

Përndryshe, Zv/Kryeministri Angjushev  gjatë vizitës në këtë zonë, viritoi edhe kompanin amerikane Lear corporation, ku për momentin ka mbi 1500 të punësuar dhe mes tjerash  njoftoi se Fabrika ‘Lear” do ta zmadhojë kapacitetin dhe numrin e të punësuarve, duke shtuar se kompanitë janë duke I njohur politikat qeveritare për përkrahje të investimeve. /Xhumadije Ibraimi/

më shumë
VendiVideo

UEJL: 500 ABSOLVENTË HODHËN KAPELAT

Screenshot_3

Diplomon gjenerata e 14


Rreth 500 absolventë të UEJL në mënyrë simbolike hodhën kapelat për t’i dhënë fund studimeve deridiplomike. Absolventët, prindërit, mësimdhënësit dhe të pranishmit e tjerë festuan ditën e sotme së bashku këtë arritje pas disa vitesh mund dhe përpjekje. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin ambasadori amerikan Xhes Bejli, ministri i Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi dhe të tjerë.

Në fjalimin e tij, ambasadori Bejli deklaroi se dita e sotme është një ditë e madhe sepse është koha kur këto absolventë do të shënojnë fillime të reja.

‘Sot është një ditë e madhe. Në Shtetet e Bashkuara, ne i quajmë ceremonitë e tilla “ushtrime fillestare”, sepse është koha për t’i shënuar fillimet e reja, jo vetëm për t’i njohur arritjet e kaluara.  Sot, do të doja të reflektoj për UEJL-në dhe misionin e tij dhe se si absolventët sot fillojnë një rol të ri, si alumni të universitetit dhe qytetarë të Maqedonisë’

Në fjalimin e tij, ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi deklaroi se ishte aty për t’ju a bërë me dije absolventëve se do të kenë mbështetjen e tij dhe përkrahjen e plotë institucionale.

Ish-rektori i UEJL-së, Zamir Dika u shpreh se pavarësisht të gjitha sfidave nëpër të cilat ka kaluar ky universitet, ka arritur që të ruajë cilësinë e tij edhe në situatat më të disfavorshme, dhe ka arritur që t’i përgatisë absolventët për tregun e punës.

Absolventët, mes të cilëve edhe moderatorja e televizionit tonë, Nora Etemi, u shprehën të emocionuar për këtë arritje dhe falënderuan prindërit dhe profesorët që i kanë mbështetur gjatë viteve të studimeve.

Përndryshe, kjo ishte gjenerata e 14 me radhë e absolventëve që diplomuan në UEJL. /Blerona Jakupi/

 

më shumë
VendiVideo

TETOVË: MIRËNJOHJE PËR NXËNËSIT SHEMBULLORË

Screenshot_3

Arifi: Me këtë rritet kualiteti në arsim


Komuna e Tetovës gjatë ditës së sotme ka ndarë mirënjohje nxënësve më të mirë nga shkollat fillore dhe të mesme, të cilët kanë fituar çmime në garat të ndryshme republikane dhe ndërkombëtare.

Me rastin e ndarjes së mirënjohjeve për nxënësit shembullor që kanë marrë çmime në gara, Kryetarja e Komunës së Tetovës Teuta Arifi, ju drejtua nxënësve se më këtë ata kanë bërë krenarë veten, prindër e mësues.

Nga ana tjetër nxënësit janë shprehur të kënaqur me ndarjen e këtyre mirënjohjeve të cilat i kanë bërë krenar ato, familjarët dhe mësimdhënësit.

Ngjarja në fjalë ka për qëllim kryesisht njohjen e kontributit të nxënësve të dalluar, me qëllim inkurajimin e tyre, që padyshim do të kontribuojë në pasurimin, avancimin dhe përmirësimin e cilësisë së njohurive të nxënësve, dhe përmes këtij aktiviteti Komuna e Tetovës riafirmon vendosshmërinë për arsim cilësor në shkollat ​​fillore dhe të mesme në Tetovë. /Lulzime Qazimi/

 

 

më shumë
VendiVideo

DUHANI: DEMIRI-VARSHMËRIA FILLON NGA KËRSHËRIA

Screenshot_6

Të shmanget ‘bronhiti i duhanxhinjve’


Nën moton “Zgjidh shëndet, e jo duhan”, Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe Institutin për Shëndet Publik ashtu si tradicionalisht e shënuan 31 majin – Ditën botërore kundër duhanit. Me këtë rast u theksuan rrisqet që lidhen me përdorimin e duhanit si dhe politikat efektive për të reduktuar konsumin e duhanit. Mjeku pulmolog Femi Demiri, thekson se shprehia për duhan zakonisht fillon në moshë të re, të rinjtë fillojnë duhanin më tepër nga kërshëria pa mos qenë në dijeni për pasojat negative që ai shkakton.

‘Një kërshëri se si duket, dhe duke parë më të vjetrit që e përdorin. Por pastaj kjo shprehi fillon të bëjë edhe dëmtimet e para, duke krijuar një varshmëri nga vetë materja që është nikotina. Te disa kalon pastaj bashkë me nikotinën marrin edhe 200 materie të tjera të dëmshme gjatë tymit.’

Ndërkaq, duke folur për efektet negative të duhanit, Demiri thekson se ky i fundit shkakton dëmtimin e shtresës së mukozës në traktin respirator, konkretisht epitelin cilial i cili ka efekt mbrojtës dhe poashtu shkakton dy komplikime të tjera.

‘Duke marrë tymin e duhanit, i cili ka edhe një sasi të blozës, katranit, janë të gjitha këto grimca që në njëfarë mënyre prishin këtë raport, këtë mundësi mbrojtjeje të sistemit respirator. Krijon dy gjëra shumë të dëmshme duke shkatërruar rrugët e frymëmarrjes, duke shkaktuar ‘bronkitin e duhanxhinjve.’

Përndryshe, pirja e duhanit renditet si faktor i madh riskant për sëmundjet malinje, sëmundjet kardiovaskulare, sëmundje të aparatit të frymëmarrjes dhe probleme të tjera shëndetësore. Duhani është shkaku kryesor i shumë vdekjeve që mund të shmanget. Është i vetmi produkt që konsumohet legalisht që vret një të tretën deri në një të dytën e atyre që e përdorin. Në Republikën e Maqedonisë, sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik, në vitin 2016 nga sëmundjet e sistemit qarkullues kanë vdekur 10.920 persona me shkallë të vdekjes prej 526,9 në 100.000 banorë. /Blerona Jakupi/

 

 

 

 

 

më shumë
SportVideo

KUPA E MAQEDONISË: “KURORË E DYFISHTË” PËR KUQEZINJTË

Në Strumicë Pelisteri – Shkëndija 0-3


Klubi i futbollit Shkëndija e Tetovës është fituese e edicionit të 26-të të Kupës së Maqedonisë, pasi në finale mposhti Pelisterin me rezultat 3:0.  Në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin e “Mladostit” në Strumicë, me kushte shumë të vështira për lojë për shkak të reshurave të shiut të mëdha. Autor të golave ishin Visar Musliu në minutën e 20 dhe atë të 72-të dhe Besart Ibraimi në minutën e 52-të. Trofeun e ekipit fitues ia ndau kryetari i FFM-së Ilço Gjorgjioski. Për ekipin kuqezi ky ishte trofeu i dytë në histori të Kupës së Maqedonisë, pasi të parin e fitoi në të 2016-të. Më këtë skuadra tetovare vulosi dominimin e futbollit vendor në këtë sezon, ku pasi fituan titullin e kampionit në ligë, “rrëmbyen” edhe trofeun e Kupës,

“Për vet faktin se Shkëndija i merr të dy titujt në një sezon normalisht se ndihem shumë i lumtur dhe  ju uroj të gjithëve për këto tituj dhe ju  falënderoj për përkrahjen që na keni dhënë gjatë tërë kohës”tha   kryetari Visar Bexheti, nërsa sa i përket hapava të ardhshme ai deklaroi “Tani do festojmë njëherë pasatj do shohim. Po gjithsesi se do  ju ju informojmë për hapat e ardhshme”  deklaroi Visar Bexheti Kryetar i KF Shkëndija.

Në ndeshjet të vlefshme për Kupën e Maqedonisë Besart Ibraimi është më i miri me 8 gola të shënuar, por në ndeshjen finale shkëlqeu Visar Musliu, duke shënuar dy gola.

Ndjesia më e madhe është që ne e fituam Kupën dhe  i sollëm të dy trofetë në Tetovë, në plan të dytë vjen paraqitja individuale, por është kënaqësi të shënosh  dy gola. Jam i  kënaqur  me ndeshjen e zhvilluar”deklaroi Visar Musliu futbollist i KF Shkëndija.

Trajneri Qatip Osmani në press konferencën zyrtare uroj të gjithë stafin e ekipit për këtë sukses ndërsa për ndeshjene finale tha se përkundër kushteve shumë të vështira moment kyç ishte goli i parë

“Mendoj se golin e dhamë në kohë, ndoshta pak edhe koha nuk na premtoi të bëjmë lojë më të mirë megjithëse jemi të kënaqur të gjithë megjithëse rezultati është bindës, por prapëseprapë ndoshta arsyet që i përmendi Xhatja janë të vërteta, se Shkëndija në këto momente është ekip më kualitativëdeklaroi Qatip Osmani.

Ndërkaq trajneri i Pelisteri Nexhat Huseini theksoi se epitetin e favoritit në këtë ndeshje e kishte Shkëndija dhe këtë e dëshmoi me lojën e vetë

“Mendoj se Pelisteri në këtë kampionat luajti të mërkurën e të dielën, me kapacitete të vogla të lojtarëve, ishte rëndë që të mbahet. Uroj Shkëndijën poashtu edhe lojtarët e mi të cilët maksimalisht u angazhuan, janë shumë të harxhuar nga ajo e mërkurë dhe e diel. Mendoj se  kjo ndikoi shumë në ekip”  tha trajneri Nexhat Husein.

Ndeshjen finale që u zhvillua në stadiumin “Mladost” në Strumicë e ndoqën një numër i vogël i tifozëve diku 1500 deri në 2000, në mesin e të cilëve edhe afro 300“Ballistë” dhe 20 “Çkembarë”. Ndeshja u zhvillua në kushte tejet të vështira atmosferike përkrah. Me fitoren e Shkëndijës në finale më teper ka përfituar FC Shkupi pasi ka siguruar në vend për eliminatoret e Europa Ligës. /Shaban Sinani/

 

 

 

 

 

më shumë
VendiVideo

KOMUNA E BOGOVINËS: AKSION PËR PASTRIMIN E AMBIENTIT JETËSOR

Screenshot_6

Xhemaili i’u bashkëngjit aksionit së bashku me qytetarët


Aksionit për rregullimin dhe pastrimin e ambientit jetësor që sot realizohet në gjitha komunat e Maqedonisë, i është bashkëngjitur edhe komuna e Bogovinës.

Në këtë aksion të vullnetarëve bëhet pastërtimi i deponive të egra, largimi e mbeturinave komunale, si dhe pastërimi e rrugëve dhe parqeve. Kryetari i komunës së Bogovinë, Albon Xhemaili iu bashkëngjit këtij aksioni së bashku me qytetarët tjerë në rrugën që lidhë Bogovinën me vendbanimet e malësisë që gravitojnë në këtë komunë.

Gjithashtu edhe Kryeministri Zoran Zaev, ministri i Bujqësisë Lupço Nikollovski, zëvendës-ministri Jani Makraduli dhe këshilltari i kryeministrit për ambient jetësor Dragan Jovanov sot iu bashkëngjitën kryetarit të Komunës së Dojranit në aksionin për pastërimin e komunës. /Xhumadije Ibraimi/

 

më shumë
VendiVideo

TETOVË: FILLON TRAJNIMI “AKADEMIA POLITIKE”

Screenshot_6

Ligjërojnë figura të shquara politike dhe akademike


“Akademia politike” është një nga trajnimet e para të këtij lloi që do të mbahet në qendrën për arsim joformal dhe kurse të ndryshme “Fluent”. Ligjërues të trajnimit në fjalë do të jenë figura të shquara politike dhe akademike.

Trajnimi Akedemia Politike i cili filloi gjatë ditës së sotme do të përfshijë marrëdhëniet ndërkombëtare dhe diplomacinë, politikën e jashtme dhe shumë lloje të ndryshme të ligjeratave nga sfera politike e më gjërë. Koordinatori i “Akademisë Politike” në “Fluent”, Nehat Memedi, thotë se kjo Qendër tanimë është e dëshmuar në organizmin të një sërë aktivitetesh nga sfera e arsimit joformal.

Pritjet nga ky trajnim janë të shumta nga ana e kandidatëve të cilët do të ndjekin Akadamine Politike.

Ligjërues të trajnimit në fjalë do të jenë figura të shquara politike, akademikë, profesorë e trajnues, drejtues të institucioneve etj. “Akademia Politike” në “Fluent” do të realizohet përgjatë semestrit veror, respektivisht deri në fund të vitit të rregullt shkollor akademik. /Xhumadije Ibraimi/

 

 

më shumë
1 2 3 176
Page 1 of 176