close

Vendi

Top LajmeVendi

STUDENTËT PROTESTOJNË NË TETOVË: MASH- S’JEMI NJOFTUAR ZYRTARISHT PËR KËRKESAT

Screenshot_1

Studentë në shenjë revolte për pakënaqësitë e tyre, kanë protestuar në qendër të qytetit të Tetovës duke shpalosur 15 kërkesat e tyre.

Protestuesit theks te veçantë i kanë vendosur, siç thonë, korrupsionit dhe politizimit të arsimit sipëror.

Protesta filloi dhe përfundoi pa ndonjë incident. Burime nga Sektori i Punëve të Brendshme në Tetovë thanë për Tv Klan se e njëjta nuk ka qenë e paralajmëruar. Protesta ndërkaq, u mbikëqyrë nga forca të rendit. Nga Ministria e Arsimit thanë për Tv tonë se zhvillimet si dhe protesta e sotme, nga ky dikaster po ndiqen me seriozitet dhe përkushtim. Po kjo vlenë edhe për kërkesat e shpalosura për të cilat paraprakisht në rrugë zyrtare nuk jemi njoftuar – thanë për TV Klan nga Ministrinë e Arsimit.

Ministri Arbër Ademi, ndërkaq u shpreh se mbronë qëndrimin e paradokohshëm të paraqitur në Klan Debat se Ligji për Arsimin e Lartë, i miratuar në muajin maj synon thellimin e reformës universitare me qëllim të luftimin të të gjitha anomalive dhe vënies në plan të parë të cilësisë së arsimimit si resurs kryesor për zhvillimin e shoqërisë. /Klan Maqedoni/

 

 

 

 

 

read more
Top LajmeVendi

UNIVERSITETI FON: ZAEV DHE CIPRAS NOMINOHEN ME ÇMIMIN NOBEL PËR PAQE

Screenshot_1

Marrëveshja e Prespës model për dialog dhe paqe


Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras janë nominuar me Çmimin Nobel të paqes. Marrëveshja e Prespës është trijumf i politikës së jashtme, thonë një pjesë e profesorëve që sot ishin të pranishëm në nominimin solemn në Universitetin Fon.

Dialogu, liria, paqa mbeten realitet në vendet e Ballkanit pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës. Dy liderët bën një hap historik, dërguan mesazhin e demokracisë – ka theksuar fituesja e Çmimit Nobel për Paqe Oided Bushamaui, në solemnitetin e nominimit.

“Unë jam e lumtur dhe krenare që t’i nominoj dy kryeministrat, Zaev dhe Cipras me Çmimin Nobel për Paqe. Ky nuk është nominim vetëm për këta dy, por për të gjithë qytetarët në Maqedoni dhe Greqi. Ky është modeli për dialog dhe paqe.” –tha Oided Bushamaui – Nobeliste.

Të nënshkruhet marrëveshje në rajonin më jostabil të kontinentit të vjetër është triumf dhe shembull në gjeopolitkën e kornizave botërore – ka theksuar ish-diplomati dhe profesori universitar Nano Ruzhin. Ai ka shtuar se ky do të jetë një inspirim për një numër të madh liderësh në botë.

“Propozimi ynë për të dy, e domosdoshme është shprehja ‘ballkan” që në të ardhmen të asocojë në integrimin, solidaritetin, progresin, multikulturën, miqësinë në vend të ndarjeve, migrimeve masovike, krimit të organizuar” deklaroi Nano Ruzhin – Profesor Universitar

Përpos laureates së çmimit Nobel për Paqe nga viti 2015 i pranishëm ishte edhe shkrimtari i njohur dhe eurodeputeti Stelios Kullogllu që njihet si njohës i çështjeve të Ballkanit.

“Marrëveshja e Prespës që ishte nënshkruar nga ministrat e Jashtëm Koxias dhe Dimitrov është marrëveshje me të cilën zgjidhet një kontest shumëvjeçar.” -Shprehet Stelios Kulogllu – Eurodeputet

Qeveritë e Maqedonisë dhe Greqisë të udhëhequr nga Kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras më 17 Qershor të vitit 2018 në pjesën greke të Prespës, nënshkruan marrëveshjen, që nëse ratifikohet në parlamentet e dy vendeve do ta zgjidh kontestin 27 vjeçar të emrit. Përveç Marrëveshjes së Prespës, Kryeministri i Maqedonisë ka nënshkruar edhe Marrëveshje për fqinjësi të mirë me Bullgarinë duke i vendour marrëdhëniet ndërfqinjësore si prioritet para integrimit të vendit në NATO dhe BE. /Verica Dimitrijevska/

 

 

read more
Top LajmeVendi

SALIVEN NË SHKUP: PARALELISHT ME EMRIN, TË ZBATOHEN REFORMAT

Screenshot_2

Zaev: Qëllimet e Maqedonisë, anëtarësimi në BE dhe NATO


Shtetet e Bashkuar të Amerikës do të mbështesin deri në fund zbatimin e plotë të Marrëveshjes së emrit me Greqisë, pavarësisht pengesave që mund të paraqiten, në radhë të parë nga Rusia e cila duket qartë se punon për rrënimin e kësaj marrëveshjeje, ka deklaruar në Shkup, Zëvendës-sekretari amerikan i Shtetit John Sullivan.

Pas takimit me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, diplomati amerikan tha se askush nuk duhet të befasohet nga aktivitetet ruse që kanë para vetes interesat e tyre, por jo edhe ato të qytetarëve të Maqedonisë, integrimin e vendit në NATO e BE. Zëvendës-sekretari shtetëror i SHBA-ve, Xhon Salivan uroi kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, shefin e diplomacisë, Nikolla Dimitrov si dhe deputetët që i përkrahën ndryshimet kushtetuese. Ai i ftoi edhe të tjerët ta mbështesin Marrëveshjen e Prespës, t’i hedhin qëndrimet e ngushta partiake dhe t’i ndjekin interesat nacionale.

“SHBA-të merren me atë që të ketë Evropë Juglindore të qëndrueshme dhe të sigurt, ndërsa Maqedonia është faktor kyç në rajon për arritjen e këtij qëllimi”, tha Salivan.

Zaev theksoi se qëllimet strategjike të Maqedonisë mbeten anëtarësimi në BE dhe NATO. Ai tha se Maqedonia është e përkushtuar në bashkëpunimin rajonal dhe merret me atë që të ketë Ballkan të qëndrueshëm dhe të fortë me ndihmën e BE-së dhe SHBA-ve.

“Në Republikën e Maqedonisë kemi krijuar kushte për ambient politik që do ta mundësojë realizimin e Marrëveshjes së Prespës në përgjithësi dhe se rreziqet i reduktojmë në minimum, ndërsa mbarimi i suksesshëm në Kuvend është bileta jonë të hyjmë në NATO”, tha Zaev.

Zëvendës-sekretari shtetëror i SHBA-ve, Xhon Salivan u takua edhe me ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, ku ka shprehur bindjen se Maqedonia sa më shpejtë dhe me meritë do të bëhet vendi i ardhshëm anëtar i NATO-s. Siç njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme, në takim janë konfirmuar marrëdhëniet e mira mes dy vendeve dhe ndihma e mëtejme e SHBA-ve për perspektivat euroatlantike të Republikës së Maqedonisë. /Klan Maqedoni/

 

 

read more
Top LajmeVendi

LIGJI PËR AMNISTI : TRUPI PËR PAJTIM DAKORDOHET PËR TEKSTIN 

Trupi-per-Pajtim_Kuvend

Remenski: S’ka falje për organizatorët


Amnistia për 27 prillin mund të hyjë në procedurë që nga sot. Trupi për pajtim u dakordua rreth tekstit të ligjit, kurse deputetja Remenski, tha që debati nuk është fokusuar tek raste konkrete, por është debatuar se cilat vepra nuk mund të amnistohen.

“Qëllimi i debatit rreth këtij propozimi nuk ishte nominimi i veprave konkrete.  Nuk e nisëm debatin në bazë të ndonjë rasti personal, por dhamë përshkrim të veprave që nuk mund të amnistohen.”-deklaroi Frosina Remenski, deputete e LSDM-së.

“Në amnistinë nuk hyjnë organizatorët e ngjarjeve të 27 prillit, gjegjësisht të gjithë për të cilët ekziston dyshim i bazuar se kanë marrë pjesë në organizimin dhe përgatitje. Nuk hyjnë personat të cilët kanë kryer dhunë fizike. Nuk hynë personat me maska që kanë kryer dhunë fizike. Amnistia nuk i përfshinë personat që kanë pasur armë dhe pajisje shpërthyese. Nuk hynë as personat zyrtarë që i kanë shkelur autorizimet e tyre zyrtare.” tha Frosina Remenski, deputete e LSDM-së.

Se kush ka përdorur dhunë, armë, dhe kush ka shkelur autorizimet e përcakton vetëm prokuroria, thotë deputetja e VMRO DPMNE-së, Emilija Aleksandrova.

“Edhe gjykatësit, edhe prokurorët publik, edhe ne, të gjithë veprojmë në bazë të ligjit. Ky ligj është shumë qartë i definuar, ligj për amnisti, kështu që gjykata besoj që nuk do të ketë asnjë pengesë që të vlerësoj në bazë të provave se cili person ka të drejtë në amnisti, e cili jo.”- tha Emilija Aleksandrova, deputete e VMRO DPMNE-së

Amnistia do të hyjë në fuqi para se të sillet vendimi gjyqësor, kurse secili individ do të duhet të kërkojë individualisht që të falet. /Furkan Saliu/

 

read more
Top LajmeVendi

KOMISIONI ANTIKORRUPSION: EDHE SOT KOMISIONI NUK DEBATOI PËR KËTË PIKË

KSHPK-780×439

Ligji i ri me kritere më të ashpra për anëtarët


Shumica parlamentare nuk arriti që edhe pas 9 muajve të dorëheqjes së Komisioni Antikorrupsion, të sjell ligj të ri dhe të zgjedhen anëtarët. Kjo ishte edhe arsyeja se përse edhe sot nuk u diskutua rreth kësaj pike, në Komisionin për Çështje të Zgjedhjeve dhe Emërimeve. Edhe pse kryetari i komisionit, Ilija Dimovski, e kishte vendosur këtë pikë si të parën në rendin e ditës, deputetja e LSDM-së, Ivana Tufekxhiç, propozi që kjo pikë të lihet si e fundit, për shkak se po përgatiet ligj i ri për Antikorrupsionin.

“Kërkojmë që kjo pikë të hiqet nga rendi i ditës që pasi të sillet ligji i ri, anëtarët të zgjedhen me kritere të reja.tha Ivana Tufekxhiç, deputete e LSDM-së.


Kryetari i Komisionit, Ilija Dimovski, tha që është i vetëdijëshëm se është në procedurë ligji i ri, por nuk beson që anëtarët e Antikorrupsionit do të zgjidhen edhe nëse ligji i ri në ndërkohë votohet.

“Unë jam i vetëdijëshëm se është në procedurë ligji i ri, i cili propozon ndryshim të sistemit për zgjedhjen e anëtareve, procedurë të ndryshime dhe kritere të ndryshme. Por për shkak të përvojës time në Kuvend, nuk mendoj që do të krijohen kushte para shpalljes së zgjedhjeve presidenciale, që priten të shpallen diku në shkurt, që të zgjedhen anëtarët e Komisionit për Anti-Korrupsion, qoftë kjo edhe me ligjin e ri.”deklaroi Ilija Dimovski, Kryetar i Komisioni për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve.

Që nga marsi i këtij viti, shteti është pa Komision Antikorrupsioni. Dorëheqjet e anëtarëve erdhen pasi raporti i revizionit i Drejtorisë për të Ardhura Publike, ngriti dyshimet se anëtarët e komisionit kanë dorëzuar fatura fiktive për harxhime rrugore, me çka e kanë dëmtuar edhe buxhetin. /Furkan Saliu/

read more
Top LajmeVendi

LIGJI KUSHTETUES: ALEANCA DHE ZEKIRI PARASHTROJNË AMENDAMENTE

auto_17D56DA4-7779-4FB1-80D9-377802E04055_cx0_cy7_cw0_w1023_r1_s1515676637

Të shtohet Kosova, të hiqet konotacioni etnik tek nënshtetësia


Para se të parashtrojnë amendamentet për ndryshimet kushtetuese, deputetet shqiptarë kanë vërejtje edhe për ligjin për zbatimin e ndryshimeve kushtetuese.  Aleanca për Shqiptarët ka parashtruar dy amendamente, kurse 1 e ka parashtruar edhe deputeti i LSDM-së, Muhamed Zekiri.  Ai ka kërkuar që të ndryshohet alinea e dytë e nenit të 2, e cila thotë;

-Pas hyrjes në fuqi të amendamentit XXXIII, nënshtetësia do të jetë maqedonase/qytetar i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Zekiri kërkon që fjalia mos të përfundojë aty, por të vendoset presje dhe të vendoset fjalia, “që nuk e përcakton dhe nuk e prejudikon përkatësinë etnike të qytetarëve” . Nëse pranohet amendamenti i neni do të dukej kështu;

-Pas hyrjes në fuqi të amendamentit XXXIII, nënshtetësia do të jetë maqedonase/qytetar i Republikës së Maqedonisë së Veriut, që nuk e përcakton dhe nuk e prejudikon përkatësinë etnike të qytetarëve.

Amendament të ngjashëm dhe për të njejtën çështje ka parashtruar edhe Aleanca për Shqiptarët. Por në vend të shtimit të fjalisë, Aleanca kërkon që fjalët “maqedonase/qytetar” të zëvendësohen me fjalën “qytetarë”. Nëse do të pranohej amendamenti i Aleancës, neni i dytë do të dukej kështu;

Pas hyrjes në fuqi të amendamentit XXXIII, nënshtetësia do të jetë qytetarë i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Përveç kësaj kërkese, Aleanca kërkon që në Kushtetutë të shtohet edhe Republika e Kosovës si fqinjë.

Pas nenit 1 të shtohet neni i ri, 1-a, i cili do të vijojë;

Kufijtë shtetëror të Republikës së Maqedonisë janë kufijt ekzistues me Republikën e Shqipërisë, Republikën e Bullgarisë, Republikës së Greqisë, Republikës së Serbisë dhe Republikës së Kosovës. 

Komisioni Kushtetues që nga nesër do të filloj shqyrtimin e amendamenteve të propozuara nga Qeveria, e si pikë e dytë është edhe shqyrtimi i propozim ligjit për zbatimin e amendamenteve.

Në pikën e dytë, shqyrtimi  i përgjithshëm i tekstit të Ligjit për Zbatimin e Amendamenteve, do të shqyrtohen në lexim të dytë, do të thotë amendamentet e atij teksti. Nëse 1, ose më shumë amendamente do të pranohen, ata bëhen pjesë e tekstit të ligjit dhe teksti i plotësuar me amendamentete e mundshme që do të pranohen në procedurë, do të shkon në seancë plenare më 9 janar. Që do të thotë, do të plotësohet rendi i ditës i seancës së 9 janarit, me pikën e dytë, ligji kushtetues për zbatim të amendamenteve kushtetuese.

E në ndërkohë, përveç ndërhyrjes në ligjin për zbatimin e amendamenteve, Aleanca për Shqiptarët paralajmëron disa amendamete edhe për ndryshimet kushtetuese. Afati për parashtrimin e të njëjtave është 8 ditë para mbajtjes së seancës, e cila është ecaktuar për më 9 janar. /Furkan Saliu/

read more
Top LajmeVendi

AGJENCIA PËR KUNDËRZBULIM: PROFESIONALIZIMI DHE DEPARTIZIMI I SHËRBIMEVE

auto_Kunderzbulimi-MK-780×4391490623315

Çështja Gruevski dhe përgjegjësitë për arratisjen


Profesionalizimi i të punësuarve në Agjencinë për Kundërzbulim si dhe departizimi i shërbimit të intelegjencës ishte qëllimi i kursit të ri që sot në organizim të Fakultetit për Siguri në Shkup filloi për të punësuarit në këtë agjenci. Siç thuhet ata do të fitojnë dituri të unifikuara nga kundërzbulimi që dalin nga trendet bashkëkohore. Në këtë ngjarje temë edhe më tej mbetet arratisja e ish-Kryeministrit Nikola Gruevski.

Pas arratisjes së ish-Kryeministrit Gruevski, institucionet ende nuk kanë një përgjigje…

Në pyetjet e Klan Maqedoni, se si i komenton shkrimet në media se ish-Kryeministri Gruevski është arratisur përmes Dibrës, dhe ka kaluar gati dy ditë në fshat të këtij qyteti dhe se përmes telefonit ka dakorduar arratisjen dhe nëse eventualisht ekziston rreziku i arratisjes edhe të funksionarëve tjerë që janë lëndë të hetimeve, Drejtori i Agjencisë për Kundërzbulim Zoran Ivanov thotë se ka dallime mes sigurisë dhe kundërzbulimit dhe së bëhet fjalë për mungesë sistematike të kuadrit viteve të kaluara.

“Nëse në mënyrë sistematike tek ne dhe në shërbimet tona edhe ne kemi punuar një periudhë të gjatë kohore, që të punësuarve tanë tu japim edukim constant, që  të jenë të aftë të ballafaqohen me sfidat bashkëkohore dhe në mënyrë profesionale  të punojnë , tani nuk do t`mi parashtronit këto pyetje”tha Zoran Ivanov – Drejtori i Agjencisë për Kundërzbulim

Opinioni vazhdimisht pyet se kush është përgjegjës dhe kush do të ketë përgjegjësi për arratisjen e ish-Kryeministrit. Drejtori I agjencisë së kundërzbulimit thotë se tashmë është bërë trend që të akuzohet agjencia.

 “Është trend, në botë nuk është ndryshe, përse agjencia akuzohet për gjithcka, Çdoherë akuzohen shërbimet e intelegjencës por edhe mëtej do të akuzohen”

Ditëve në vijim priten detaje që i paralajmëroi Prokurorja Publike Vilma Ruskoska që duhet të hedhin më shumë dritë rreth arratisjes së Gruevskit. Autoritetet në Shkup ende shpresojnë se Hungaria do ti përgjigjet kërkesës së parashtruar për ekstradimin e ish-Kryeministrit. /Verica Dimitrijevska/

 

read more
Top LajmeVendi

OHIS – RREZIK EKOLOGJIK: ANDONOVA-MBETJET TOKSIKE TË DËMSHME PËR SHËNDETIN

Screenshot_1

Qeveria me plan për eliminimin e deponive toksike


Me ndihmë financiare nga OKB-ja dhe Norvegjia, Qeveria po niset pas zgjidhjes së pastrimit të dhjetëra tonelatave të kimikaljeve helmuese nga prodhimi i dikurshëm i insekticidit Lindan në fabrikën Ohis të Shkupit. Ndërkohë, mjedisi seriozisht është kontaminuar nga kimikaljet që mblidhen edhe në indet e njerëzve dhe kafshëve – thotë Suzana Andonova nga Zyra Shtetërore e ndotësve organik.

Bomba katër dekadëshe ekologjike e groposur në paralagjen e dikurshme të Shkupit, aktualisht pjesë e banuar, më në fund inicoi debat të nivelit të lartë – për dekontaminimin e dy deponive brenda ish-fabrikës nga mijëra tonelata linden helmues –mbetje të prodhimit të insekticideve nën brendin e OHIS-it. Dimensionet e dëmit tashmë të shkaktuar, janë shumë të mëdha – vlerëson Suzana Andonova nga Zyra e ndotësve organik.

“Gjatë prodhimit të lindanit në ambientet e fabrikës OHIS dhe gjenerimit të nusprodhimit që është shkaktuar, janë të gjeneruar sai të mëdha, që në atë kohë nuk dihej se sa janë toksike, deri në momentin kur kjo kimikalje është bërë lëndë e hulumtimeve shkencore ku është dëshmuar se është shumë toksike, që shkrihet madje në temperature të ulëta, dhe akumulohet në indet e gjalla të njerëzve dhe kafshëve”-thotë Suzana Andonova – Ministria e Ekologjisë.

Andonova thotë se hulumtimet e deritashme kanë dëshmuar se Lindani kontaminon mjedisin, ujërat nëntokësorë, bimët por edhe shkupjanët janë duke e thither këtë kimikalje.

“Veçanërisht në ditët e nxehta, gjatë vitit për shkak të avullimeve të larta, kjo ndihet kur do të kaloni afër vetë kapacitetit industrial. Këto grimca fluktojnë. Në dimër avullimi i vogël ndoshta kontribuon tek ngjizja e grimcave të lindanit me grimcat PM dhe ky është një element që me të vërtetë shqetëson”.

Ekipi i Klan Maqedoni mori leje që nga jashtë ta xhirojë kodrën e mbuluar me rërë në brendi të OHIS-it, vetëm 20 metra nga Rruga Boris Trajkovski dhe më pak se një kilometër nga Lagjja Aerodrom. Për pastrimin e kësaj pike të zezë ekologjike, do të pasojnë ndryshime disa mujore të ligjeve dhe rregullativës, ku më pas do të kërkohet kryerës dhe teknologji për eleminimin fizik ose neutralizimin eventual kimik. Siç thonë ekspertët, procedura e njëjtë do të zbatohet edhe për 15 deponitë tjera ekologjike në Maqedoni, mes të cilëve Jugohromi në Tetovë, Feni në Kavadar, Buçimi në Radovish, Llojani në Kumanovë, Shkritorja në Veles etj. /Biljana Georgievska/

read more
Top LajmeVendi

DASH: ZV/SEKRETARI SALIVEN NESËR NË SHKUP

Screenshot_1

Inkurajime për reformat dhe zbatimit të Marrëveshjes së Prespës


Zëvendës Sekretari Shtetëror i ShBA-ve John Sullivan nesër do të jetë për vizitë zyrtare në Shkup. Sullivan do të takohet me kryeministrin Zoran Zaev, ku do të mbajnë konferencë për shtyp në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë.

Vizita e tij është në kuadër të turit në më shumë metropole evropiane, ku përveç Shkupit janë edhe Bratisllava, Vjena, Sarajeva dhe Varshava.

Saliven pritet që të diskutojë për çështjet rajonale, por sipas paralajmërimit nga Departamenti i shtetit Amerikan do të  inkurajojë autoritetet e Maqedonisë që të vazhdojë e reformat në vend dhe zbatimin e Marrëveshjes së Prespës.

Saliven është funksionari më i lartë i Departamentit Shtetëror që nga viti 2001 vjen për vizitë zyrtare në Maqedoni. /Klan Maqedoni/

read more
1 2 3 667
Page 1 of 667