close

Top Lajme

Top LajmeVendi

PROTESTAT: SELMANI-NXITJET VIJNË NGA QARQE TË ORKESTRUARA

Screenshot_6

“Të reagojë faktori politik dhe shteti shqiptar”


Pas nënshkrimit të Marrëveshjes Maqedoni- Greqi për zgjidhjen e cështjes së emrit, nëpër shumë qytete e sidomos në Shkup janë duke u organizuar protesta kundër kësaj marrëveshje. Në to është përdorur vokabular fyes dhe fjalor urrejtjeje ndaj shqiptarëve. Analistët vlerësojnë se këto protesta nuk janë spontane, por të orkestruara mirë.

Sipas Profesorit universitar Bashkim Selmanit, protestat e organizuara kundër Marrëveshjes Maqedoni-Greqi nxiten nga tre drejtime. Ai vlerëson se këto protesta nuk janë spontane por shumë mirë të orkestruara nga qarqe të ndryshme.

Profesori Bashkim Selmani lidhur me gjuhën e përdorur dhe fjalorin e urrejtjes të shprehur në këto protesta, ku janë shënjestruar sidomos shqiptarët, thotë se ka munguar reagimi I partive politike shqiptare, por edhe i vetë shtetit shqiptar.

Ndryshe, organet kompetente kanë bërë thirrje të vazhdueshme që qytetarët të mos bien pre e provokimeve dhe shantazheve të ndryshme, sidomos në përhapjen e lajmeve të rrejshme, kurse ndaj të gjithë atyre që do ta cënojnë sigurinë e rendit publik janë paralajmëruar masa të ashpra ndëshkuese. /Art Channel/

 

më shumë
Top LajmeVendi

REGJISTRIMI I NXËNËSVE: SA ËSHTË INTERESI PËR SHKOLLAT PROFESIONALE?!

Screenshot_3

Thirrje për regjistrim në këto shkolla


Sipas regjistrimeve, shkollat e mesme profesionale kanë më pak nxënës të interesuar sesa drejtimet e përgjithshme. Drejtorët e shkollave theksojnë se interesi për këto shkolla nuk është në nivelin që duhet dhe bëjnë apel për regjistrimin e sa më tepër nxënësve.

Interesimi për shkollat e mesme profesionale në krahasim me drejtimet e përgjithshme është i një niveli më të ulët. Këtë e deklarojnë edhe drejtorët e disa shkollave të tilla në qytetin e Tetovës.

Abaz Abaz, drejtor në Shkollën e Mesme Komunale ‘Gjorgje Stojçevski’ në ditën e regjistrimit të nxënësve të cilët do të vijojnë vitin e parë në këtë shkollë deklaron se interesimi është mesatar.

Zëvendës-drejtoresha e Shkollës Teknike Profesionale ‘Mosha Pijade’, Afërdita Dauti Hamiti, deklaroi se pritjet për regjistrimin e nxënësve në atë shkollë janë të mëdha.

Ndryshe, në të dy afatet bazuar në konkursin e Ministrisë së Arsimit do të regjistrohen 35 mijë e 921 nxënës në të gjitha shkollat publike të Maqedonisë. Në paralelet me mësim në gjuhën shqipe do të regjistrohen 10 mijë e 20 nxënës, ndërsa në ato me mësim në gjuhën maqedonase, 24 mijë 915 nxënës. /Blerona Jakupi/

 

më shumë
Top LajmeVendi

QEVERIA: MIRATOHET PROPOZIM-LIGJI PËR MARRËVESHJEN

Qeveria-e-re-Maqedonisë-1-780×439

Propozim-ligji në Kuvend me flamurin evropian


Qeveria e RM-së do të dorëzojë propozim-ligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Republikën e Greqisë. Propozim-ligji për ratifikim do të dorëzohet në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë me flamurin evropian.

Qeveria e RM-së në seancën e sotme të 74, ka shqyrtuar dhe miratuar Propozim-Ligjin për ratifikimin e Marrëveshjes përfundimtare për zgjidhjen e dallimit siç është përshkruar në Rezolutën KS të OKB-së 817 nga viti 1993 dhe 845, ndërprerjen e Marrëveshjes së Përkohëshme nga viti 1995 dhe vendosjen e partneritetit strategjik mes palëve me propozim të ministrisë së Jashtme. Propozim-ligji për ratifikim do të dorëzohet në Kuvend – kanë thënë nga press-shërbimi qeveritar.

Sipas dinamikës së paraparë, deputetët në kuvend duhet ta votojnë me shumicë të thjeshtë, respektivisht me shumicë të deputetëve të pranishëm. Kuorumi minimal për punë të Kuvendit është 61 deputetë, që do të thotë se 31 duhet të votojnë “për” që marrëveshja të ratifikohet.

Më pas i njëjti dërgohet tek presidenti Ivanov, i cili ka afat prej shtatë ditësh që ta nënshkruajë. Nëse Ivanovi e përdorë të drejtën e vetos, marrëveshja sërish shkon në procedurë parlamentare, por atëherë duhet të votohet me shumicë absolute prej 61 deputetëve. Marrëveshja në këtë rast sërish dërgohet tek presidenti, i cili sipas Kushtetutës është i obliguar ta nënshkruajë.

Zbatimi i marrëveshjes do të bëhet gradualisht. Do të hyjë në fuqi kur të dyja palët do ta pranojnë konform procedurave të brendshme. Por, nëse cila do pale nuk e pranon marrëvshjen konform procedurave të brendshme, kjo do të thotë se marrëveshja nuk vlen. Për këtë marrëveshje, fjalën përfundimtare do ta kenë qytetarët e Maqedonisë në referendumin i cili duhet të mbahet në shtator apo tetor. Sipas marrëveshjes, Maqedonia, deri në fund të vitit, do të duhet të miratojë edhe amendamente të Kushtetutës. /Art Channel/

 

më shumë
Top LajmeVendi

PROTESTA E MBRËMSHME: ARRESTOHEN 25 PROTESTUES

Protesta-sk-780×439-480×270

Lëndohen shtatë policë


Gjendja në Shkup sot është e qetë pas protestave të mbrëmshme para Kuvendit kundër marrëveshjes për emrin, që u përshkallëzuan në dhunë mes protestuesve dhe Policisë. Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme, gjatë përplasjeve mes Policisë dhe protestuesve janë lënduar shtatë pjesëtarë të sigurisë dhe dy protestues, ndërsa janë ndaluar 25 të tjerë.

Protesta që u mbajtë mbrëmë kundër Marrëveshjes për zgjidhjen e kontestit mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin dhe për partneritet strategjik të nënshkruar dje në Psarades, nuk kaloi pa incidente. Si rrjedhojë e të njëjtave policia arrestoi 26 demonstrues. Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) informon se pas protestës së mbrëmshme janë arrestuar 25 demonstrues të cilët kanë hedhur gjësende të ndryshme kundër policisë dhe kanë dashur të hyjnë me dhunë në Kuvend, ndërsa janë lënduar shtatë police.

“Në protestën e mbrëmshme të dhunëshme në Shkup, një pjesë e demonstruesve përdorën gjësende të ndryshme dhe e kanë gardhin mbrojtës, në të njëjtën kohë kanë tentuar me dhunë të hyjnë në Kuvend. Me qëllim që të pengohet eskalimi i situatës dhe hyrjes së dhunëshme në Kuvend, e duke vepruar në pajtim me procedurat, policia përdori gaz lotsjellës. Deri tani janë arrestuar 26 protestues, ndërsa janë lënduar shtatë policë”, njofton MPB-ja.

Protestuesit, ndërkohë kanë akuzuar Policinë për brutalitet, ndërsa thonë se protesta e tyre nuk do të ndalet deri në, siç thonë, zhbërjen e “marrëveshjes katastrofave” që rrënon identitetin maqedon.

Sipas policisë, një pjesë e protestuesve para se të arrijnë tek Kuvendi kanë demoluar dy restorane në shehsin e Shkupit, kurse lidhur me gazetarin e portalit Infomaks, nga MPB-ja kanë thënë se ai ka refuzuar të legjitimohet dhe ka bërë rezistencë active. Ai është dërguar në stacionin  policor dhe pas vërtetimit të identitetit menjëherë është lëshuar.

Në njoftim thuhet se Ministria e Punëve të Brendshme respekton të drejtën e protestës së qetë, por nuk do të lejojë përdorim të dhunës dhe hyrje të dhunëshme, si dhe shkeljen e rendit dhe qetësisë publike. Ministria apelon që në mënyrë demokratike të shprehet mendimi publik. Komiteti I Helsinkit për të Drejtat e Njeriut ashpër ka dënuar inicidentet e mbrëmshme gjatë kohës së protestave para Kuvendit të RM-së, si dhe gjuhën e urrejtjes dhe thirrjet për dhunë që janë notuar në rrjetet sociale para protestave. Ndërkohë, Këshilli për Etikë në media sot ka bërë thirrje që mediat nuk guxojnë të keqpërdoren për transmetimin e thirrjeve për bashkim të grupeve të caktuara dhe grupeve radikale dhe procedurave që cënojnë rendin dhe qetësinë publike. Ky reagim, sipas tyre, është për shkak të rasteve të shpeshta të shpërndarjes së spekulimeve, raportimit të njëanshëm, në vecanti në kontekst të situatës aktuale politike dhe pas nënshkrimit të marrëveshjes për emrin me Greqinë. /Art Channel/

më shumë
Top LajmeVendi

“LAGJJA E TRIMAVE’: SPASOVSKI- PA HOLLËSI RRETH HAPAVE TË MËTEJSHËM

auto_grupi-kumanoves1500546380

Ende nuk ka filluar Hetimi ndërkombëtar


Ende nuk ka filluar Hetimi ndërkombëtar për rastin “Lagjja e Trimave – Kumanova” e gjithë kjo për shkak se ende lënda nuk ka kaluar në shkallë të dytë, gjegjësisht në Gjykatën e Apelit. Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski nuk jep hollësi për rastin.

Lidhur me rastin ‘Lagjja e trimave’ dhe se pse ende nuk kemi hetim ndërkombëtarë e cila u paraljmërua më herët nga ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, thekson se do të informohet opinioni me hapat e mëtutjeshëm me këtë proces.

“Për këtë rast ne kemi paralajmëruar se duhet të punohet komplet që të dihen të gjitha detajet dhe çfarë do lloj hapi që do të bëjmë do ta informojmë opinionin sepse nuk duam të themi spekulime të këtij lloji sepse çojnë në mosbesim ndërmjet institucioneve dhe qytetarëve kështu që kur do të marrim hapa konkret të cilat do të mund të deklarohen, do t’ju njoftojmë. Po, rasti i Kumanovës është në programin qeveritar që të mund të zbardhen dhe të sqarohen rastet. Ne nuk producojmë se si do të jetë rezultati për cilin do rast, ne duam të prezantohen në mënyrë përkatëse dhe të ketë rezultate të besueshme”,

Ndërkaq, Komisioni Anketues për rastin “Lagjja e Trimave”, ende nuk ka filluar me punë gjegjësisht ende nuk ka mbajtur asnjë seancë apo mbledhje pune. Ky komision është formuar pasi që vazhdimisht është folur në opinion, por edhe nga vetë të dënuarit se ka dyshime për inskenim të këtij rasti nga ish-pushteti i Nikolla Gruevskit. Për të njëjtat arsye është kërkuar edhe hetim ndërkombëtar nga faktori i brendshëm dhe i jashtëm, megjithatë ende nuk ka rezultate nga puna e tyre.

“Lagjja e Trimave” është një nga rastet më të mëdha në Maqedoni që është kualifikuar nga Gjykata Themelore e Maqedonisë si terrorizëm, ku si pasojë e së njëjtës kanë humbur jetën 8 policë dhe 37 të tjerë janë plagosur, ndërkaq nga pala tjetër që kanë luftuar me forcat policore janë vrarë 10 persona. /Art Channel/

 

më shumë
Top LajmeVendi

DIMITROV: PRESIM FILLIM TË NEGOCIATAVE ME BE-në

Screenshot_3

Mas: Gjermania do të lobojë për Maqedoninë në BE


Është shumë e rëndësishme Maqedonia të marrë vendim politik nga Këshilli Evropian kah fundi i qershorit për fillim të negociatave dhe për anëtarësim në NATO sepse vetëm ashtu kompromisin që e arritëm do të jetë vin-vin për të dy palët, deklaroi ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov në konferencën për shtyp me homologun e tij gjerman Hajko Mas.

Ministri i Punëve të Jashtme të RF së Gjermanisë Hajko Mas, e përshëndeti marrëveshjen e arritur me Greqinë për emrin dhe shfaqi shpresë se në të ardhmen edhe vendimet të cilat do të jenë në lidhje me NATO-n dhe BE-në do të jenë sinjal i qartë për qytetarët e Maqedonisë.

“Shpresoj se në vendin tuaj kjo zgjidhje do të pritet mirë nga qytetarët. Ne do të vazhdojmë edhe më tutje ta përkrahim atë proces”, Në Maqedoni viteve të fundit ka proces impresiv të reformave dhe i cili, gjithashtu tani tregon rezultate në vend dhe meriton të marrë mirënjohje nga tërë Bashkimi Evropian. Për atë ju përkrahim të tregoni vendosmëri edhe më tutje dhe t’i realizoni reformat e nevojshme. Jam i bindur se pozita e Qeverisë do të pranohet nga Parlamenti, si dhe nga miqtë tanë francez dhe holandez me të cilët në mënyrë intensive do të bisedojmë në ditët e ardhshme që të vijmë deri te pozita e përbashkët”, tha Mas.

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov përkujtoi se Maqedonia është kandidate për anëtarësim në Union nga viti 2005. Dimitrov i’u falënderua Gjermanisë për përkrahjen që ia jep Maqedonisë, vend në të cilin, siç tha, shohim një shtyllë të Evropës të bazuar në parime, në një botë ku qeverisë e drejta ndërkombëtare dhe rregullat.

“Maqedonia sot lufton për Evropën e njëjtë të cilën jetoni ju. Duam të mos kemi konteste me fqinjët, të kemi politikanë përgjegjës, media të lira. Falënderohem për përkrahjen e Gjermanisë, Maqedonia të marrë vendim politik nga Këshilli Evropian kah fundi i qershorit për fillim të negociatave dhe për anëtarësim në NATO sepse vetëm ashtu kompromisin që e arritëm  do të jetë vin-vin për të dyja palët. “Kemi shans historik ta mbyllim këtë çështje në kohën kur nuk ka shumë shanse për sukses jo vetëm në Evropë dhe në botë. Mendoj se për të gjithë do të jetë mirë kjo çështje të mbyllet, për Ballkanin, për Evropën dhe për botën...”tha Dimitrov.

Shefi i diplomacisë së Maqedonisë, i cili pas vizitës së Berlinit kthehet në Shkup në seancë qeveritare në të cilën do të shqyrtohet marrëveshja me Greqinë për kontestin e emrit, potencon se pas mbylljes së kësaj çështje Maqedonia  nuk do të ketë çështje të hapura me asnjë fqinj. Dimitrov ka potencuar se përgjegjësia e Qeverisë është të krijojë shans dhe t’u ofrojë qytetarëve të shprehen për marrëveshjen e referendumit në vjeshtë. /Art Channel/

 

më shumë
Top LajmeVendi

ÇËSHTJA E EMRIT: ARRIHET KOMPROMISI – REPUBLIKA E MAQEDONISË SË VERIUT

43820602_303

Zaev dhe Cipras konfirmuan marrëveshjen


Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të përgjithshëm, që do të saktësohet me amendament në Kushtetutë është marrëveshja, që e kanë arritur Maqedonia dhe Greqia në procesin e negociatave për zgjidhjen e kontestit për emrin. Këtë e bëri të ditur sonte në konferencë për shtyp kryeministri Zoran Zaev në prani të të gjithë ministrave në Qeveri. Marrëveshja, siç tha do të prezentohet para të gjitha subjekteve politike relevante në shtet, e nënshkruar nga përfaqësuesit e të dyja qeverive, pas së cilës pason ratifikimi në Kuvend.

“Investimi ynë në kompromisin është definimi I një emrri të saktësuar maqedonas, për vendin tonë, emër që është dinjitoz dhe gjeografikisht precise – Republika e Maqedonisë së Veriut me përkthim në të gjitha gjuhët. Emri parashikohet të jetë për përdorim të përgjithshëm kurse do të saktësohet me amendament në kushtetutë.

Vendimin historic se është arritur marrëveshja së pari e publikoi kryeministri grek Aleksis Cipras qysh para takimit me presidentin grek Pavlopulos. Në takim Cipras I ka thënë presidentit se pala maqedonase ka pranuar erga omnes dhe ndryshime kushtetuese.

Komisioni Evropian, NATO-ja dhe Gjermania publikisht kanë uruar qeveritë e Athinës dhe Shkupit për kompromisin e arritur, duke e quajtur si historike. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka uruar dhe ka falënderuar kryeministrat Zaev dhe Cipras për zgjidhjen e emrit, dhe u ka bërë thirrje që të finalizojnë marrëveshjen.

Shefja e diplomacisë së BE-së Federika Mogerini dhe Komisioneri për Zgjerim Johanes Han në një deklratë të përbashkët kanë uruar të dy kryeministrat, sic thuhet, për vendosmërinë e tyre në arritjen e marrëveshjes historike, I cili do të ndihmojë në transformimin e gjithë rajonit të Evropës juglindore. /Art Channel/

më shumë
Top LajmeVendi

SHKUP: PAPUNËSIA ULET PËR 0.3%

Screenshot_3

Idrizi: Largimi i të rinjve ‘uli’ papunësinë


Sipas të dhënave të Agjencisë për punësim, Papunësia në vend, krahasuar me vitin e kaluar ka shënuar ulje për 0.3%. Ekonomisti Salajdin Idrizi, vlerëson se ulja e papunësisë për 0.3% është nivel shumë i ulët. Ai thekson se mungesa e mikrondërmarrjeve për punësim në vend dhe largimi i të rinjve jashtë shtetit kanë kontribuuar në atë ‘zbutje’ të papunësisë.

Sipas të dhënave të fundit të Agjencisë për Punësim, në Maqedoni, mbi 98 mijë persona vazhdimisht janë në kërkim të punësimit. Ndërkaq, në webfaqen e agjencisë poashtu janë të shpallura rreth 10 mijë vende pune. Nga ana tjetër, të dhënat e Entit Shtetëror për Statistika tregojnë se numri i të papunëve është ulur për 0,3%. Sipas ekonomistit, Salajdin Idrizi, ulja e papunësisë për 0.3% është nivel shumë I ulët. Ai thekson se mungesa e mikrondërmarrjeve në vend për punësim dhe largimi i të rinjve jashtë shtetit kanë kontribuuar në atë ‘zbutje’ të papunësisë.

Në nivelin e Maqedonisë duhet të ketë 1000 mikrondërmarrje të reja, mirëpo rajoni i Pollogut është numër 1 që ka më tepër ndërmarrje që është pozitive. Numri i popullatës, veçanërisht të rinjtë, është shqetësues që largohen nga vendi, edhe kjo ndikon në zvogëlimin e papunësisë, por, papunësia nuk është zvogëluar në këtë rast, sepse nuk zvogëlohet papunësia me largimin e të rinjve nga vendi.’

Ndërkaq, duke komentuar vendet e lira të punës dhe arsyet se pse ato vende vazhdojnë të mos ziren nga askush, Idrizi vlerëson se në vend ka mungesë të kuadrove profesionale.

‘Ndërmarrjet kanë etje të punësojnë punëtorë, mirëpo mungon kualifikimi adekuat për ato ndërmarrje. Ato vet i trajnojnë, i qojnë në praktika. Sistemi arsimor ka nevojë të ketë reforma dhe kemi etje për drejtime teknike, kjo urgjentisht sistemi arsimor duhet të marrë hapa serioze nëse duan t’i ndalin të rinjtë, nëse duan ta zhvillojnë ekonominë.’

Përndryshe, në tremujorin e parë të 2018-s niveli i papunësisë në Maqedoni është 21.6% ose 206 mijë e 748 të papunë. Sa i përket vendeve të lira të punës, statistikat e Entit shtetëror tregojnë se në tremujorin e parë të 2018-tës, shkalla e vendeve të lira të punës është 1.68%. Sipas të dhënave, rajoni i Pellagonisë ka shkallë më të lartë të vendeve të lira të punës. /Blerona Jakupi/

 

 

më shumë
Top LajmeVendi

SHKUP: MATURANTËT TESTOHEN NË GJUHËN AMTARE

provimi-i-matures-630×380-780×439

Qazimi: Në Tetovë paraqiten 1401 nxënës


Në shkollat e mesme në Maqedoni sot maturantët iu nënshtruan provimit të gjuhës amtare. Në gjuhën maqedonase u paraqitën 10119 maturantë, në gjuhën shqipe 4 474, ndërsa 373 janë paraqitur për gjuhën turke. Gjuha amtare dhe literaturë është një nga tre provimet eksterne dhe i obligueshëm në maturën shtetërore.

Në shkollat e mesme në Maqedoni sot nga ora 10 e deri në orën 14 maturantët iu nënshtruan provimit të gjuhës amtare dhe literaturës.  Në realizimin e maturës shtetërore morën pjesë 2000 mësimdhënës-testues të trajnuar dhe rreth 400 vlerësues. Përgjegjësi për arsim në komunën e Tetovës, Ahmed Qazimi deklaroi se në Tetovë provimit të gjuhës amtare i janë nënshtruar 1401 maturantë.

‘Në gjuhë amtare janë paraqitur 1515, 261 me mësim në gjuhën maqedonase dhe 25 nxënës me mësim në gjuhën turke. Gjithësej në provimin e maturës shtetërore në shkollat e mesme të komunës së Tetovës janë nënshtruar 1401 nxënës.

Drejtoresha e shkollës ekonomike ‘8 shtatori’ Tetovë, Ramije Kurtishi, deklaroi se procesi i testimit është zhvilluar në rregull dhe të gjithë maturantët nga kjo shkollë i janë nënshtruar testimit.

‘Provimit shtetëror të gjuhës amtare i janë nënshtruar 163 shqiptarë dhe 89 maqedonas. Procesi është zhvilluar në rregull  dhe gati jemi në përfundimin e maturës.’

Përndryshe, gjuha amtare dhe literatura është një nga tre provimet eksterne dhe i obligueshëm në maturën shtetërore. Rezultatet preliminare të provimeve eksterne QPSH do t’i publikojë më së voni 30 ditë nga zbatimi i provimit të fundit ekstern, përkatësisht më së voni deri më 13 korrik. Maturantët të cilët nuk do t’i kalojnë një pjesë ose të gjitha provimet e maturës shtetërore në qershor ose për arsye të tjera nuk e kanë kaluar maturën shtetërore, do të mund ta japin në afatin e gushtit.  Sivjet për maturën shtetërore janë paraqitur 15256 maturantë. /Blerona Jakupi/

 

 

më shumë
Top LajmeVendi

PËRPLASJET NË BESA: GJYKATA E APELIT MERR VENDIM PRO GASHIT

Screenshot_3

Krahu i Kasamit akuzon se Gjykata ndikohet nga politika


Gjykata e Apelit ka sjellë vendim që të rikthej lëndën për pronësinë juridike të Lëvizjes Besa në shkallën e parë. Ky vendim shkon në favor të krahut të Afrim Gashit. Nga krahu i Kasamit akuzojnë se Gjykata po ndikohet nga politika dhe po merr vendime të njëanshme. Këta të fundit pretendojnë se Kasami edhe më tej mbetet kryetar i Besës dhe se kanë mbështetjen e shumicës së anëtarëve partiak.

Në paraqitjen para mediave vendimin e Gjykatës së Apelit për kthimin e lëndës në shkallë të parë, nga krahu i Afrim Gashit e quajtën si fitore. Ata thanë se me këtë vendim, drejtësia kthehet në vend dhe se nuk ka Besë tjetër pos krahut të Gashit.

Në lidhje me procesin gjyqësor të emrit të partisë Lëvizja BESA, kanë reaguar nga fraksioni i kësaj partie me krytar Bilall Kasami, vendimin e Gjykatës që të fshihet emri i Kasamit si kryetar i partisë BESA, e quajtën skandaloz dhe të ndikuar nga hyrja e oponentit të tij, Afrim Gashi në qeveri.

“Sot kemi pranuar nga Gjykata e Apelit-Shkup një vendim skandaloz, i cili nuk ka asnjë përmbajtje juridike, që dëshmon se gjyqësia është akoma e kapur nga pushteti dhe vendimet e saj i sjell përmes imponimeve nga partitë në pushtet. Pasi që ne jemi të bindur se jemi në rrugën e drejtë dhe përveç legjitimitetit nga strukturat edhe aspektin legal e kemi të pastër si kristali në favorin tonë, rikujtojmë pushtetin se nëse ndodh precedent që Gjykata të fshije një kryetar partie vetëm se person i pa autorizuar ka bërë një kërkesë të tillë atëhere do inkurajojmë të gjithë të shkojnë në gjykata dhe të kërkojnë të shkruhen si kryetar të LSDM-së pasi që një praktikë e tillë po vendoset nga pushteti që udhëheq LSDM”, tha nënkryetari i fraksionit të BESA-s me kryetar Bilall Kasami, Abdush Demiri.

Ai dërgoi pyetje deri te kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev: “A është pikërisht pjesmarrja në Qeveri e personave të caktuar që ndikoj në vendimin e tyre i cili mund të quhet gjithçka por jo vendmin i drejtë dhe ligjor?”. /Xhumadije Ibraimi/

 

më shumë
1 2 3 62
Page 1 of 62