close

Rajoni

Rajoni

TIRANË: QEVERIA LUFTË KRIMIT FINANCIAR

qeveria-e-shqiperise12

Marrëveshje me kompani ndërkombëtare


Qeveria e Shqipërisë ka nënshkruar marrëveshje me kompaninë ndërkombëtare Ernest & Yang për të bashkëpunuar në terren kundër krimit financiar dhe korrupsionit. Kryeministri Edi Rama u shpreh optimist se së shpejti do të bëjë publike rezultate konkrete.

Pastrimi i parave, krimi dhe korrupsioni në Shqipëri është një histori e shumëdëgjuar për veshët e shqiptarëve dhe i konkretizuar në përditshmërinë e tyre. Këtë herë qeveria shqiptare ia ka besuar amerikanëve dhe gjermanëve goditjen e krimit financiar në vend.

Kreu i qeverisë pasi renditi sukseset e ministrit Fatmir Xhafaj me operacionin “Forca e Ligjit”, nuk mohoi as realitetin në të cilin ndodhet vendi ynë ndaj fenomenit të parave të pista.

Dy ministrat që nënshkruajnë marrëveshjen thonë se puna e tyre bëhet më e lehtë pas këtij bashkëpunimi.

Skuadra gjermano-amerikane, me dy emra të njohur, njëri si një ndër drejtuesit e FBI-së dhe i dyti me një eksperiencë, në strukturat e shtetit gjerman kundër krimit ekonomik pritet të japë rezultate konkrete pas marrëveshjes së nënshkruar midis Ministrisë së Brendshme, Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë me Ernst & Young. /Agjencitë/

më shumë
Rajoni

APOSTOLOVA: REFORMA NË ZBATIMIN E LIGJEVE

ap-1495690038-3770885-1495699902-5566231-1516702424-9166638_1516707405-9788787

Hoxha: Ligjet për agjëndën evropianë zvarriten në Kuvend


Shefja e Zyrës së BE-së në Prishtinë, Nataliya Apostollova duke folur për agjendën evropiane të Kosovës tha se është me rëndësi që Kosova të vazhdoj punën në fushën ligjore duke punuar në plotësimin e kritereve për liberalizim të vizave.

Nataliya Apostolova, shefe e Zyrës së BE-së në Kosova, tha se zbatimi i Agjendës për Reforma Evropiane (ERA), duhet të mbetet një ndër prioritetet kryesore të Kosovës, duke marrë për bazë se ky është një dialog i nivelit të lartë ndërmjet Qeverisë dhe Komisionit Evropian. Këto komente ajo i bëri në tryezën e organizuar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS), Instituti GAP dhe Instituti i Prishtinës për Studime Politike (PIPS) me temë “Agjenda për Reforma Evropiane (ERA) – Sfidat dhe Pritshmëritë”.

“Nuk mjafton vetëm të miratohet ligji për parandalimin e konfliktit të interesit, dihet të shohim rezultatet në praktikë”. Sipas saj, implementimi i ERA-s është dashur që të përfundoj vitin e kaluar, por që institucioneve u mbetet që reformat të përmbushen deri në shtator. Ka shumë implementime të cilat janë në pikëpyetje. Është dashur të përfundojë deri në fund të vitit të kaluar megjithëse kemi pasur tri runde të zgjedhjeve, qeveria s’ka qenë funksionale për kohë të gjatë.

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, është shprehur optimiste se masat në kuadër të planit të Agjendës për reforma evropiane do të zbatohen deri në shtator. Ajo ka kërkuar bashkëpunim më të madh me Kuvendin e Kosovës sepse sipas saj, Projektligjet po zvarriten nëpër komisione e pastaj në seancë plenare.

Gjatë prezantimit të rezultateve të monitorimit u bë e ditur se zbatimi i këtij plani ka ngecur. Vetëm 38.9 për qind e masave të këtij plani janë zbatuar, 47 për qind prej tyre janë pjesërisht të zbatuara, ndërsa 15 për qind e masave nuk kanë filluar të zbatohen. Sipas monitorimit kjo ngecje është reflektuar edhe në zbatimin e Marrëveshjes për Stabilizim dhe Asocim. /Agjencitë/

 

më shumë
Rajoni

PRISHTINË: KURTI KËRKON DORËHEQJEN E HARADINAJT

ss-3

Haradinaj: Kurti i papunë që po nxit tema


Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar rrëzimin e Qeverisë së Kosovës dhe shkuarjen në zgjedhje të parakohshme, pasi, sipas saj, Qeveria e drejtuar nga Ramush Haradinaj, është duke shkaktuar vetëm dëme për qytetarët e vendit. Ka reaguar Kryeministri Haradinaj duke e quajtur Kurtin të papunë dhe si i tillë po nxit tema.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, në tryezën e partive politike, që ka organizuar kjo parti përmendi 16 arsyet që Qeveria e udhëhequr nga Ramush Haradinaj duhet të rrëzohet. Haradinaj duhet të japë dorëheqje pasi në krye të Qeverisë ai ka bërë vetëm veprime të dëmshme, ka potencuar ai.

Kryeministri, Ramush Haradinaj në një konferencë për media ka komentuar deklarimet e kreut të VV-së, Albin Kurtit se Qeveria duhet të rrëzohet. Ai tha se Kurti është i papunë dhe si i tillë po nxit tema

Në tryezën e thirrur nga VV partitë pjesëmarrëse janë pajtuar që për një qeverisje legale janë të nevojshme zgjedhjet e përgjithshme parlamentare që do të mbaheshin në një moment të përshtatshëm. Sipas deklaratës, kryeministri nuk mund të marrë vendime e të vazhdoj qeverisjen dhe për këtë kërkohet që në Kuvend të vihet në votëbesim Qeveria dhe qeverisja e Kryeministrit. /Agjencitë/

 

më shumë
Rajoni

TIRANË: XHAFERI MBARON TAKIMET NË SERBI

Talat-Xhaferi

Vizita vazhdon në Tiranë në takimin e 15-të të Evropës Juglindore


Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Serbi u takua me nënkryetarin e Kuvendit të Serbisë, Vlladimir Marinkoviq, me kryetaren e Unionit Interparlamentar, Gabriella Kuevas Baron dhe me kryetarin e Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi. Ndërsa prej sot deri më 27 maj 2018, do të marrë pjesë në Takimin e 15-të të Evropës Juglindore të që do të mbahet në Tiranë.

Nga kabineti i kryetarit Xhaferi theksojnë se të dyja vendet duhet të promovojnë marrëdhine të mira fqinjësore për të arritur prioritetetet drejtë anëtarësimit europian.

“Kryetari Xhaferi theksoi se të dy vendet duhet doemos të promovojnë marrëdhënie të mira fqinjësore dhe të paraqiten bashkërisht atje ku kanë prioritete të njëjta, siç është anëtarësimi në BE dhe të aplikojnë bashkërisht para palëve të treta për tërheqjen e investimeve për përparimin e rajonit”, thuhet në njoftimin për media.

Takimi i dytë i kryetarit të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë ishte me kryetaren e Unionit Interparlamentar, Gabriella Kuevas Baron e cila ishte në Beograd në kuadër të Seminarit rajonal të IPU-s me temën: “Bashkëpunimi parlamentar për zhvillim të qëndrueshëm: Lufta kundër varfërisë dhe përparimi i shëndetësisë”.

“Hap tjetër konkret në drejtim pozitiv është edhe angazhimi që Kuvendi i Republikës së Maqedonisë seriozisht të riaktivizohet në të gjitha organizatat ndërkombëtare për arsye se ato janë forume në të cilat vendosen kontakte dhe bashkëpunime të drejtpërdrejta ndërmjet parlamentarëve a diplomacia parlamentare. Në këtë kontekst, kryetari Xhaferi ofroi që Kuvendi i Republikës së Maqedonisë të jetë mikpritës i ndonjërit nga seminaret rajonale të IPU-s për tema për të cilat do të akordohen gjatë periudhës së ardhshme”, thuhet në njoftim.

Në fund të vizitës zyrtare në Republikën e Serbisë, kryetari Xhaferi e vizitoi komunën e Preshevës ku ishte pritur nga kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi. Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, prej sot deri më 27 maj 2018, do të marrë pjesë në Takimin e 15-të të Evropës Juglindore të që do të mbahet në Tiranë. /Art Channel/

 

 

më shumë
Rajoni

CIPRAS NGA SELANIKU: NDODHEMI NË NEGOCIATA TË NDJESHME

cipras-z_1527246262-4653376

Opozita greke vazhdon akuzat ndaj Tsiprasit


Në bisedime nuk shkojmë të japim diçka, ta japim emrin Maqedoni, siç pohojnë disa, shkojmë ta marrim prapa diçka që është dhënë para 70 vjetëve, tha kryeminstri grek Aleksis Cipras nga Selaniku, pas takimit me prefektin e Selanikut, Janis Butaris.

Cipras duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve, nuk ndaloi në bisedimet që zhvillohen në Nju-Jork, por në atë që Athina pranon emër të ndërlikuar, duke iu drejtuar të gjithëve që në Greqi e akuzojnë Qeverinë se “e jep emrin Maqedoni”.

“Ndodhemi në negociata që janë të ndjeshme, kritike, janë bërë hapa përpara. Ne shkojmë përpara duke mbrojtur një pozicion nacional dhe kur tashmë ndodhemi në Selanik, në Maqedoni, dua të them sepse dëgjoj disa që thonë mos e jepni emrin. Ne këtu synojmë të marrim diçka prapa, e jo të japim diçka. Të marrim diçka që para 70 viteve është dhënë nga të tjerët jo nga ne”, tha kryeministri grek, duke sqaruar se vendi fqinj edhe në kuadër të Jugosllavisë edhe pas shpërbërjes e shfrytëzon emrin Maqedoni” edhe atë “pa asnjë përcaktim tjetër”.

Cipras konsideron se emri pa përcaktim “i referohet botës antike greke dhe trashëgimisë së madhe kulturore të Maqedonisë greke”, ndërsa në bisedimet Athina synon që këtë ta kthejë prapa, diçka që sipas Ciprasit  “nuk është e lehtë”. Kryeminstri grek shtoi se është koha që dy vendet të ekzistojnë bashkë, të bashkëpunojnë dhe të jetojnë në paqe në dobi të gjithë botës.

Ndërkaq, Opozita në Greqi kërkon nga kryeministir grek Aleksis Cipras, që të tregojë detajet për procesin e negociatave me Maqedoninë dhe nëse akoma bisedon për propozimin “Republika Ilindenska Makedonija”.

“Heshtja e kryeministrit grek Aleksis Tsipras për propozimin “Republika Ilindenska Makedonija” shkakton shqetësim tek grekët në lidhje me atë nëse ky propozim është akoma në masën e bisedimeve”, thotë, Kostos Haxikidis, kryetari i partisë opozitare greke “Demokracia e Re”.

Ai shton se Cipras bëhet sikur nuk dëgjon dhe kërkon nga ai sa më parë të tregojë se për cilat propozime bisedohet. /Art Channel/

 

 

më shumë
Rajoni

PRISHTINË: KËTË VIT PËRFUNDON MISIONI I EULEX-it

auto_24thp1527154964

Thaçi takon Shefen e EULEX-it


 

Departamenti i Informacionit dhe Komunikimit me Publikun i Presidencës së Kosovës, përmes një kumtese për opinionin, njoftoI se Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur shefen e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX), Alexandra Papadopoulou. Sipas kumtesës, ata kanë konstatuar se është finalizuar teksti i letërkëmbimit ndërmjet Kosovës dhe institucioneve të Bashkimit Evropian, që parasheh përfundimin e misionit të EULEX-it në Kosovë në këtë vit.

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimit të Ligjit – EULEX, do të përfundojë mandatin deri në fund të këtij viti. Kështu thuhet në një komunikatë të lëshuar nga Zyra e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi pas takimit të zhvilluar me shefen e Misionit të EULEX-it, Alexandra Papadopoulou. Tashmë është finalizuar edhe teksti i letërkëmbimit mes institucioneve kosovare dhe atyre të Bashkimit Evropian, theksohet në komunikatë.

“Presidenti Thaçi dhe shefja e EULEX-it në Kosovë kanë konstatuar se është finalizuar teksti i letërkëmbimit ndërmjet Kosovës dhe institucioneve të Bashkimit Evropian, që parasheh përfundimin e misionit të EULEX-it në Kosovë në këtë vit”, theksohet në komunikatë.

Misioni i EULEX-it kishte ardhur në Kosovë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Ky mision ishte krijuar që t’i ndihmojë institucionet, organet gjyqësore dhe agjencitë për zbatimin e ligjit në Kosovë. EULEX ishte misioni më i madh civil i themeluar në kuadër të Politikave të Përbashkëta për Siguri dhe Mbrojtje të Bashkimit Evropian. /Agjencitë/

 

më shumë
Rajoni

TAHIRI: GRATË NË NEGOCIATA, LEKSION SERBISË

Screenshot_6

“Shumë punë deri në pajtim”


Paqja është arritur por për një paqe të qëndrueshme Kosova dhe Serbia kanë shumë punë për të arritur pajtimin. Kështu u tha në konferencën: “Duke shtruar rrugën për ndërtimin e paqes dhe integrimin evropian – kontributi i Shoqërisë Civile në paqen dhe harmonia ndëretnike, me fokus në dialogun midis komunitetit shqiptar dhe serb në Kosovë”, të organizuar nga Qendra për Trajnime dhe Studime Gjinore.

Ish-negociatorja e Kosovës Edita Tahiri shtoi se në dialogun që është bërë në Bruksel, gratë nuk kanë qenë të përfshira, si nga ana e Serbisë ashtu e Kosovës, por gjithsesi Kosova i dha një mësim të mirë shtetit fqinj me vendimin që të jetë në krye të negociatave një grua. Tahiri tha se dialogu në Bruksel ka qenë shumë i përfolur dhe ka pasur suksese të shumta ku Kosova ka arritur ta shtrijë sovranitetin në pjesën veriore me institucionet e saj shtetërore në veri të Kosovës, të cilat nuk kanë qenë përpara dialogut.

Këshilltari i kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Driton Lajçi, tha se paqja është arritur, teksa bëri thirrje që të shtihet bashkëpunimi mes shqiptarëve të Kosovës dhe serbëve.

Drejtoresha e Organizatës Feministe Paqësore, Carmen Meyer, tha se nuk ka mundësi të ketë paqe pa pasur barazi gjinore dhe pjesëmarrje të barabartë në vendimmarrje të dy gjinive. /Agjencitë/

më shumë
Rajoni

BERLIN: MERKEL BISEDË TELEFONIKE ME ZAEV E CIPRAS

Screenshot_6

Nuk kumtohen temat dhe detajet e bisedave


Kancelarja gjermane Angela Merkel dje ka pasur një bisedë telefonike me Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras kanë konfirmuar për Dojçe Velen nga press-shërbimi i kancelares gjermane.

Siç njofton Dojçe Vele në gjuhën maqedone, nga Berlini ka ardhur vetëm konfirmimi se kancelarja gjermane ka biseduar përmes telefonit me Kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras. Tema dhe detaje tjera nuk kumtohen, por kjo bisedë realizohet vetëm dy ditë pasi Kryeministri Zoran Zaev opinionit në Maqedoni i kumtoi se propozim-zgjidhja për emrin është “Republika Ilinditase e Maqedonisë” dhe prej se menjëherë pas kësaj erdhi reagimi i Athinës përmes një komunikate të qeverisë greke se duhet të gjendet një emër që do të ketë përcaktim gjeografik apo kohor.

Kancelarja gjermane Merkel në margjinat e Samitit në Sofje pati takime të ndara me Zaevin dhe Ciprasin ku porosity se bisedimet mes Maqedonisë dhe Greqisë po përparojnë mirë. Në këto takime Merkel kishte konstatuar se Maqedonia dhe Greqia asnjëherë nuk kanë qenë më afër zgjidhjes së kontestit. Megjithatë, në Berlin duke ju përgjigjur pyeteje të gazetarëve rreth mundësisë që të bëjë ndikime ndaj Greqisë ajo kishte deklaruar se presioni nuk do të jetë në dobi të askujt. /Art Channel/

 

më shumë
Rajoni

ÇËSHTJA E EMRIT: CIPRAS NJOFTON LIDERËT PËR RRJEDHËN E BISEDIMEVE

1477395986_311408_1477396753_noticia_normal-480×273

Opozita greke nuk e pranon “Republika e Maqedonisë së Ilindenit”


Edhe kryeministri Grek Aleksis Cipras gjatë ditës së sotme ka realizuar takime me presidentin grek Prokopis Pavlopoulos, ku theksoi se të nevojshme janë ndryshimet kushtetuese sikur për “Erga-Omnes”, gjithashtu edhe për eleminimin e irredentizmit, që të arrijmë zgjidhje dhe të jetë e qëndrueshme. Ndërkaq, opozita greke nuk e pranon emrin “Republika e Maqedonisë së Ilindenit”.

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras, liderët e partive politike i ka njoftuar nëpërmjet telefonit për rrjedhën e bisedimeve. Mediat greke njoftojnë se, në lidhje me emrin, kryeministri grek Aleksis Cipras i ka njoftuar kryetarët e partive se Qeveria nuk shkon në diskutime më specifike, nëse fillimisht nuk plotësohen parakushtet.

“Kryeministri i ka njoftuar liderët e partive në lidhje me emrin, se pozita e Qeverisë është që të mos shkojë drejt diskutimeve më specifike, nëse fillimisht nuk plotësohen parakushtet e theksuara më lartë. Diskutimi për çfarëdo emri është përmbajtje e zbrazët, nëse së pari nuk plotësohen paraskushtet e Qeverisë, kumtojnë nga Kabineti i Ciprasit në lidhje me bisedën telefonike me liderët, duke mos theksuar detaje se me kë dhe çfarë përgjigje ka marrë prej bashkëbiseduesve të tij.

Ndërkaq, para fillimit të takimit me me presidentin grek Prokopis Pavlopoulos, kryeministri grek Aleksis Cipras theksoi se të nevojshme janë ndryshimet kushtetuese sikur për “Erga-Omnes”, gjithashtu edhe për eleminimin e irredentizmit, që të arrijmë zgjidhje dhe të jetë e qëndrueshme, Cipras ka thënë gjithashtu se duhet zgjidhje e qëndrueshme, dhe për këtë nuk bëjmë hapa të përshpejtuar, dhe në secilin detaj i mbrojmë aspektet bazike në vijë nacionale dhe të arrijmë zgjidhje të pranueshme, e cila do të jetë për përdorim të përgjithshëm, ndërsa parakusht është edhe ndryshimet kushtetuese që do të eleminoj, secilin lloj të irredentizmit, me qëllim që popujtë e të dyja vendeve të i largojnë pengesat. Pavlopulos shkurtimisht ka thënë se mund të ketë dallime politike ndërmjet ndikuesve politik, që janë të natyrshme në demokracitë reale, por për çështjet madhore, siç janë ato nacionale, është i nevojshëm konsensus më i gjerë.

Nga ana tjetër, për Demokracinë e re, emri i lartëpërmendur nuk është i pranueshëm sepse ka lidhje me krijimin e shtetit dhe kombin maqedonas ku përfshinë edhe Selanikun.

“Ky emër  historik dhe në mënyrë direkte e përfshinë tentimin për krijimin e shtetit dhe kombit “maqedonas” të cilën e përfshinë edhe Selanikun. Secili theksim i fjalës Ilinden në emrin e shtetit fqinjë, jo vetëm që nuk i jepet fund  irredentizmit në Shkup, por përkundrazi e vërteton dhe fuqizon. Për këtë shkak është e papranueshme edhe nëse vendoset si temë diskutimi”, thuhet në kumtesën e sotme të partisë opozitare greke. /Art Channel/

 

 

më shumë
Rajoni

HAXHIU: KUSHTETUESES PO I BËHET PRESION

Screenshot_6

Zvarritja e vendimit rreth rritjes së pagave është e qëllimshme


Kanë kaluar afër tre muaj që nga koha kur kanë proceduar në Kushtetuese vendimin e Haradinajt për rritjen e pagave të kabinetit qeveritar. Zvarritja e marrjes së vendimit nga Gjykata Kushtetuese rreth rritjes së pagave nga kryeministri Ramush Haradinaj është e qëllimshme, tha deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albulena Haxhiu.

Haxhiu thotë që jo zyrtarisht ka marrë vesh që mbi Gjykatën Kushtetuese ka presion të jashtëzakonshëm lidhur me çështjen e pagave.

“Mua më duket që ka një tendencë të qëllimshme që kjo çështje të zvarritet, mirëpo duhet theksuar faktin që pikërisht zvarritja e nxjerrjes së një vendimi në raport me këtë e lë hapësirën e presioneve që mund të vijnë nga jashtë. Për shkak se edhe jo zyrtarisht kam kuptuar që ka presione të jashtëzakonshme mbi Gjykatën Kushtetuese në raport me vendimin që do të nxjerrë për çështjen e pagave”.

Ajo madje thotë që është e palogjikshme që Gjykata Kushtetuese ka marrë vendim për çështjen e demarkacionit para kësaj të pagave, duke pasur parasysh se kjo e fundit është dërguar shumë më vonë sesa vendimi i Haradinajt për pagat.

“Është e palogjikshme se si ka pasur mundësi Gjykata Kushtetuese ta trajtojë lëndën për çështjen e demarkacionit, që e kemi dorëzuar shumë më vonë, sesa këtë për çështjen e pagave dhe nuk po mund të trajtojë një çështje për të cilën argumentet janë të qarta dhe nuk ka asnjë mëdyshje që ai vendim është jokushtetues prandaj e ka pasur shumë të lehtë gjykata kushtetuese të veprojë më këtë çështje”.

Kryeministri Ramush Haradinaj, me anë të një vendimi të datës 21 dhjetor 2017, ia ka rritur pagën vetes, anëtarëve të kabinetit qeveritar, këshilltarëve dhe disa zyrtarëve të stafit të zyrës së kryeministrit.

Nga 1 mijë e 443 euro sa e kishte, paga mujore e kryeministrit ishte vendosur të jetë 2 mijë e 950 euro. Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për rritje të pagave edhe të zëvendëskryeministrave dhe ministrave. Rroga për një ministër ka arritur në 2 mijë euro nga 1 mijë e 270 sa ishte më parë.

Mirëpo, ky vendim është pezulluar pas konstatimit nga Agjencia Kundër Korrupsionit se rritja e pagave është konflikt interesi, që do të duhej trajtuar sipas ligjit në fuqi. /Agjencitë/

 

 

më shumë
1 2 3 4 5 186
Page 3 of 186