close

Kulture

Kulture

OSLO: KADARE SËRISH NDËR FAVORITËT PËR NOBEL

kadare_1473121499-5670729

Kur ka mbetur më pak se një muaj nga ndarja e çmimit Nobel për Letërsinë në vitin 2016, bastexhinjtë prej kohësh kanë përzgjedhur kandidatët kryesorë.

Në mesin e kandidatëve të preferuar për Nobel është edhe këtë vit shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare.

Ndërsa sipas faqes britanike “Nicer Odds” favorit kryesor për Nobelin 2016 është shkrimtari japonez Haruki Murakami, i cili prej vitesh është cilësuar si një ndër kandidatët kryesorë.

Pas tij vjen Adonis, poeti sirian që jeton prej vitesh në Paris, i cili është renditur i nënti. Sipas faqes britanike, ai mund të kryesojë mbi Murakamin nëse juria do të vendosë të ndajë çmimin duke u bazuar tek politika.

Në vend të 11-të renditen shkrimtarët amerikanë Joyce Carol Oates dhe Kenyan Ngugi Wa Thiong’o, i 13-ti është kandidati i përjetshëm Philip Roth.

Ndërkohë, shkrimtari shqiptar Ismail Kadare renditet në vendin e 15 dhe në vend të 18 norvegjezi Jon Fosse. /Agjencitë/

më shumë
Kulture

LONDËR: KUR RITA ORA ISHTE REFUGJATE  

514478080-650×358

 

Këngëtarja kosovare me famë botërore Rita Ora është përfshirë një një fushatë për ndihmë refugjatëve. Ora ka marr pjesë në realizimin e një videospoti, ku deklarohet se edhe ajo ndan fatin me refugjatët e tjerë nëpër botë pasi e ka përjetuar vetë të qenët refugjatë.

Fushata nis me pyetjen se kush mendoni ju se janë refugjatët? Rita Ora dhe protagonistët tjerë, deklarohen se ata ose familjet e tyre janë refugjatë pastaj secili tregon rrëfimet e tyre, peripecitë dhe adaptimin në një mjedis të ri.

Në rrëfimin e saj, Rita Ora tregon se ajo dhe familja e saj janë refugjatë në Britani të Madhe që kanë ardhur nga vendi i tyre i lindjes Prishtina në kohë lufte për të shpëtuar. Ajo rrëfen se tani si familje e kanë gjetur vetën nëna në fushën e mjekësisë ndërsa vetë dhe babai i saj në biznes.

Edhe në të kaluarën, Rita kishte rrëfyer për të kaluarën e saj duke treguar se ka kaluar shumë sakrifica ne jetë. Ajo kishte deklaruar se babait të saj i kishte ardhur nga regjimi serb, thirrja për të marr pjesë në ushtri, por nuk kishte dëshiruar të shkonte duke vendosur që të shpëtonte fëmijët e vetë dhe të qëndronte parnë tyre. Sipas Ritës ajo dhe familja e saj në Angli fillimisht kanë jetuar së bashku, në një dhomë. /Agjencitë/

më shumë
Kulture

ANKARA: ARRESTOHET KËNGËTARI TURK ATILA TASH

arrestimi5

Në shënjestër të regjimit të presdientit turk Erdogan u ndodh edhe një këngëtar i famshëm. Ka mjaftuar qëndrimi i tij i hapur publik që ta fus atë prapa grilave

Këngëtari i njohur turk Atila Tash shkruante për një kohë të gjatë në një gazetë që shpaloste mllefin e popullit ndaj politikës dhe veprës së partisë së Erdoganit.

Kjo ka mjaftuar që Tash të bjerë në prangat e policisë turke. Arrestimi i tij është kritikuar shumë nga kundërshtarët e Erdogan, që e cilësojnë këtë si shkeljen më të rëndë të lirisë së fjalës.

Ai ka dërguar edhe një mesazh në letër nga qelia e burgut.

Këngëtari në mesazhin e tij ka mohuar se ka lidhje me Gylenin dhe ka shprehur “Jam i qetë sepse jam i pafajshëm. Krimi im i vetëm është se kam kritikuar qeverinë”

Sëbashku me këngëtarin u arrestuan edhe tre gazetarë të tjerë për të njëjtën akuzë. Kohët e fundit me dhjetra gazetarë, prokurorë, gjykatës, policë, biznesmenë dhe mësues janë arrestuar në Turqi se dyshohet se kanë lidhje me lëvizjen e Gylenit. /Agjencitë/

më shumë
1 6 7 8
Page 8 of 8