close

Ekonomi

Ekonomi

ÇMIMET E BENZINËS SËRISH NË RRITJE

a-benzina

Benzina do të rritet për 1,5 denarë, gjegjësisht 1 denarë për litër, derisa çmimi i dizelit do të ulet për 0,5 denarë. Këtë vendim e ka sjell sot Komisioni Rregullator për Energjetikë.

Sipas vendimit të publikuar, nga mesnata EUROSUPER 95 do të shitet për 1,5 denarë më shtrenjtë dhe do të kushtojë 66 denarë, ndërsa EUROSUPER 98 çmimi i të cilit rritet për 1 denarë, nga mesnata do të kushtojë 67,5 denarë për litër.

Dizeli mbeten sërish më i liri duke rënë për gjysmë denari dhe nga mesnata do të kushtojë 60,5 denarë për litër. /Agjencitë/

read more
Ekonomi

TURQI: EKONOMIA BIE NË RECESION

lira-turke

Turqia ka hyrë në recesion në fund të vitit të kaluar, bëjnë të ditur të dhënat zyrtare. Sipas Institutit të Statistikave të Turqisë, ekonomia është tkurrur për 2.4% në çerekun e katërt të vitit 2018, krahasuar me çerekun paraprak.

Tkurrje për 1.6% ka pasur edhe në tremujorin e tretë. Rënia në dy çerekë një pas një e definon recesionin. Një luftë tregtare me Shtetet e Bashkuara ka bërë që monedha turke të bie dhe importet të shtrenjtohen. Vitin e kaluar, lira ka rënë për 30% kundrejt dollarit amerikan.

Dy vendet kanë qëndrime të kundërta për nja varg çështjesh, përfshirë mënyrën se si të luftohet grupi militant Shteti Islamik në Siri dhe planet e Turqisë për të blerë sisteme të mbrojtjes raketore nga Rusia. /Agjencitë/

read more
Ekonomi

PREZANTOHET BIZNES FORUMI-SARAJEVË 2019

Screenshot_4

8000 pjesëmarrës nga mbi 50 vende të botës


Në Asociacionin për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ekonomik ADEC – Tetovë u organizua workshop/prezentim i Biznes forumit-Sarajevë 2019 i cili do të mbahet më 17 deri 19 prill 2019 në Sarajevë.

Forumi i Biznesit-Sarajevë 2019 është një nga forumet më të mëdha investive në rajon ku deri tani kanë marrë pjesë mbi 8000 pjesëmarrës nga mbi 50 vende të botës. Elmi Osmani – Drejtor i ADEC potencoi bashkëpunimin afatgjatë të ADEC me Bosna Bank International – BBI Bank si organiztore kryesore e këtij forumi.

Edina Hasreçiç foli mbi organizatorin kryersor të këtij eventi Bosna Bank International nga Sarajeva sistemin e funksionimit të tij dhe priviliegjet që i ofron BBI si bankë. Azra Çoliç foli për misionin e këtij forumi, agjendën dhe mundesitë që i ofron ky event kompanive që synojnë të gjejnë tregje të reja në Bosnjë Hercegovinë ose partnerë tjerë ndërkombëtar. Ajo gjithashtu i inkurajoi që kompanitë dhe të rinjtë që kanë biznes ide të qëndrueshme të marrin pjesë në këtë Biznes Forum me qëllim që të mund të gjejnë investitor potencial për projektet e tyre.

Në këtë debat nga ana e të pranishmëve u diskutuan përvoja dhe ide të ndryshme biznesi si dhe mundësit e gjetjes së burimeve financiare. /Klan Maqedoni/

 

 

read more
Ekonomi

ÇMIME TË REJA TË NAFTËS NË MAQEDONI

benzina

Shtrenjtohen benzina dhe dizeli


Prej sonte në mesnatë derivatet e naftës do të shiten me çmime të reja. Sipas vendimit të Komisionit Rregullator për Energjetikë, benzina do të shtrenjtohet për dy denarë për litër, ndërsa dizeli për 1 denarë për litër.

Me çmimet e reja Eurosuper BS-95 do të kushtojë 64.50 denarë për litër, Eurosuper BS-98 do të kushtojë 66.50 denarë për litër, ndërsa Eurodisel do të shitet për 61 denarë për litër. Sipas çmimeve të reja vaji ekstra i lehtë për amvisëri do të shitet për 49.50 denarë për litër, ndërsa mazuti 32.847 denarë për kilogram. Këto çmime do të vlejnë për dy javët e ardhshme. /Klan Maqedoni/

 

read more
Ekonomi

“ TAKSA”: MAQEDONIA SHËNON RRITJE TË EKSPORTIT

Screenshot_1-55

Maqedonia shënon rritje të eksportit të mallrave drejtë Kosovës, pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës doganore prej 100% për mallrat nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina.

Ministri i tregtisë, turizmit dhe telekomunikimeve në Qeverinë e Serbisë, Rasim Lajiq  deklaroi se mallrat nga Serbia mund të shihen gjithandej në Kosovë dhe se ato qarkullojnë përmes rrugëve alternative. Ai tha se malli serb në tregun e Kosovës futet përmes Maqedonisë gjegjësisht ri- paketohen në vendin tonë dhe importohen në Kosovë si produkte nga Maqedonia. Afaristet ne vend mohojne zerat e këtilla. Xhemail Dauti shton se kjo është një ceshtje politike.

Edhe nga Drejtoria e Doganave te Maqedonise thone se nuk behet fjale per ripaketim të produkteve, por perpunim te origjines. Ekspertet e ekonomise vlerësojne se Maqedonia eshte duke e shfrytezuar kete rast dhe e njëjta behet per shkak të rritjes ekonomike.

Nga Doganat e Maqedonisë bëjnë të ditur se ka lëvizje të zakonshme të transportuesve nga Serbia, por nuk përjashtohet mundësia për rritjen e fluksit. Sipas të dhënave nga Ministria e ekonomisë, në vitin 2018 në Kosovë nga Maqedonia janë eksportuar 2417 tonelata miell në vlerë prej 672.071 euro. Thuajse e tërë kjo sasi është eksportuar në dy muajt e fundit të vitit. Eksporti i përgjithshëm në 10 muajt e parë të vitit të kaluar është vetëm 38,6 tonelata miell. Ndërsa në tërë vitin 2017 nga Maqedonia në Kosovë janë eksportuar vetëm 50,2 tonelata. /Xhumadije Ibraimi/

 

read more
EkonomiVendi

“BËHUNI BIZNES ENGJËLL’: THIRRJE STUDENTËT

Screenshot_2

“Bëhuni Biznes Engjëll” – përkrahni ide të suksesshme të biznesit” ishte tribuna e ditës së sotme që u mbajtë në Univeritetin e Evropës Juglindore. Studentët u njoftuan nga të pranishmit rreth aktiviteteve të tilla, pasi janë pikërisht ata që do të gjenerojnë biznes ide fillestare.

Rektori i UEJL Abdylmef Bexheti njoftoi se biznese të këtilla ndikojnë drejtpërdrejtë edhe në ekonominë e vendit. Menafi shtoi se bizneseve të reja duhet t’ju jepen mbështetje pasi të njëjtat janë edhe promotor të ekonomisë në vend.

Rreth projekteve të tilla vendi ynë vazhdon të çaloj. Profesori Veland Ramadani theksoi se ende jemi në fazën fillestare dhe shumica nuk janë të njohur me projektet të tilla.

Nga ambasada e Zvicres në vazhdimësi mbeshtesin projekte të tilla, sidomos siç theksoi ambasadorja e Zvicrës në Maqedoni Sibel Zuter prioritet për mbështetje financiare janë gjeneratat e reja. Ajo shtoi se duhet që institucionet t’i informojmë studentet që të aplikojnë në grante të tilla. Aktiviteti u organizua nga CEED Macedonia, i përkrahur nga Ministria e Ekonomisë dhe Programi Zviceran për Ndërmarrësi – SwissEP. /Xhumadije Ibraimi/

 

read more
EkonomiVendi

ANËTARËSIMI NË NATO

Screenshot_2

Pritet impakt pozitiv në ekonominë e vendit


Pas anëtarësimit në NATO, në disa nga vendet e sapo pranuara, statistikat shënuan një rritje të investimeve të huaja direkte për 30%. Njohësit e çështjeve ekonomike vlerësojnë nënshkrimi i protokollit do të reflektohet pozitivisht në stabilitetin e përgjithshëm politik dhe ekonomik.

Analizat flasin se pas integrimeve euroatlantike, në disa vende, procesi i përparimit ekonomik shkon ngadalë dhe se kursi i politikave varet edhe nga vullneti politik dhe vendosmëria për reformat e politikbërësve brenda çdo vendi. Nga OEMVP thonë se pritshmëritë janë pozitive.

Pas nënshkrimit të protokollit buxheti i Ministrisë së Mbrojtejes është rrit për 32% më shumë. Zv. ministri i Mbrojtjes Bekim Maksuti vlerëson se kjo rritje e buxhetit do të ketë impakt pozitiv në ekonoinë e vendit.

Anëtarësimi në NATO, para së gjithash paraqet siguri, por ky kriter është një nga çelësat për marrjen e vendimeve për investime. Nga drejtoria e investimeve të huaja thonë se tani më do të varet gjithaçka nga ne se çfarë strategjie do të përdorim për të thithë sa më shumë investitorë.

Në procesin e anëtarësimit në NATO, Maqedonia hyn me përqindje të papunësisë prej rreth 21 për qind, rrogë mesatare prej 380 eurosh, që është më e ulta në rajon dhe më gjerë (me përjashtim të Bosnjë Hercegovinës dhe Kosovës). /Klan Maqedoni/

 

 

read more
EkonomiTop LajmeVendi

PËRFITIMET EKONOMIKE NGA ANËTARËSIMI NË NATO

Screenshot_5

Hajredini: Reforma në administratë dhe gjyqësor


Pas anëtarësimit në – NATO, në disa nga vendet e sapo pranuara, statistikat shënuan një rritje të investimeve të huaja direkte dhe për 30%. Anëtarësimi i Maqedonisë do të reflektohet pozitivisht në stabilitetin e përgjithshëm politik dhe ekonomik, por më parë duhet bërë reforma në administratë dhe gjyqsorë.

Anëtarësimi në Nato, para së gjithash paraqet garanci, por ky kriter është një nga çelësat për marrjen e vendimeve për investime. Ish- ministri i Financave Xhevdet Hajredini vlerëson se mos anëtarësimi i Maqedonisë në NATO do të vinte në pikëpyetje ekzistimin e Maqedonisë si shtet.

Nëse do të ketë impakt pozitiv për ekonominë e vendit, Hajredini thotë se pa zbatimin e reformave në administratën shtetërore dhe në gjyqësor nuk mund të ketë investitor të huaj.

Raportet e paradokohshme të institucioneve financiare ndërkombëtare treguan se trendet ekonomike në Maqedoni, e cila nuk është anëtare e NATO-s dhe e BE-së, varen drejtpërdrejtë nga politika e brendshme që rezultoi me pasiguri të thellë që e mori tatimin e saj – me rënie në BPV-së. Pas anëtarësimit në Aleancën e Atlantikut të Veriut – NATO, në disa nga vendet e sapo pranuara, statistikat shënuan një rritje të investimeve të huaja direkte dhe për 30%.

Në procesin e anëtarësimit në NATO, Maqedonia hyn me përqindje të papunësisë prej rreth 21 për qind, rrogë mesatare që është më e ulta në rajon dhe më gjerë (me përjashtim të Bosnjë Hercegovinës dhe Kosovës) dhe BPV prej 6,300 dollarësh për kokë banori, që poashtu konsiderohet si një nga nivelet më të ulëta të standardeve të jetesës në krahasim me mesataren evropiane. /Xhumadije Ibraimi/

 

 

read more
Ekonomi

BEKTESHI: TË RRISIM PRODHIMIN VENDOR TË ENERGJISË

Kreshnik_Bekteshi_Minister

Osllomej do të prodhojë energji të pastër


Pas nënshkrimit të marrëveshjes për kredi mes BERZH-it dhe SH. A. ELEM për ndërtimin e centralit fotovoltaik, ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi vizitoi ish-depozitat e qymyrit në REK Osllomej ku planifikohet ndërtimi i centralit me kapacitet prej 10 megavatësh.

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi gjatë vizitës në ish-depozitat e qymirit në Osllomej ku planifikohet ndërtimi i centralit me kapacitet prej 10 megavatësh njoftoi se në muajn mars do të fillojë studimi i fizibilitetit për instalimin e 20 megavatve shtesë.

Ditë më parë Banka Evropiane për Ripërtërirje dhe Zhvillim si dhe kompani ELEM nënshkruan marrëveshjen për ndërtimin e qendrës fotovoltaike prej 10 mega vat në termoelektranën e Osllomej vlera e këtij investimi është 7 milionë euro, 5.9 milionë euro të siguruara nëpërmjet kredisë nga BERZH-i dhe pjesa tjetër prej 1.1 milion euro nga kompania ELEM. /Klan Maqedoni/

read more
Ekonomi

NGA MESNATA ULEN ÇMIMET E DIZELIT DHE BENZINËS

Nafta–780×439

Derivatet sonte në mesnatë lirohen për 2.5 deri 3 denarë për litër, kështu vendosi Komisioni Rregullator për Energjetikë.  Çmimi i benzinës do të lirohet 2.5 denarë për litër dhe çmimi i ri i EUROSUPER BS-95 do të jetë 58.5 denarë, ndërkaq EUROSUPER BS-98 do të jetë 60.5 denarë.

Dizeli do të jetë më lirë për 3 denarë për litër. Çmimi i ri i EURODIZEL-it do të jetë 55 denarë, ndërkaq vaji ekstra i lehtë për amvisëri 43.5 denarë për litër. Për 2.227 denarë për kilogram ulet edhe çmimi i shitjes me pakicë të mazutit M-1 dhe tani do të jetë 25.949 denarë për kilogram. /Klan Maqedoni/

 

read more
1 2 3 101
Page 1 of 101