close

Bota

Bota

OPERATION INFEKTION: SI LUFTON RUSIA NË BOTË?

1AD9CEA7-6F95-457E-BCBE-E76B48581DFE_cx0_cy10_cw0_w1023_r1_s

Operation InfeKtion është një dokumentar i gazetës, The New York Times që shpalos kohën e Bashkimit Sovjektik më 1959, kur është ndezur një prej motorëve më të mëdhenj të dezinformimit në botë.

Përmes animacioneve dhe intervistave me agjentë sovjetikë për dezinformim, në këtë dokumentar prezantohet edhe një libër udhëzues i KGB-së, që tregon hapat si është shpërndarë një gënjeshtër para se të ekzistonte interneti.

Ky dokumentar tregon në detaje për fushatën e dezinformimit të Moskës, si është e organizuar, si është financuar dhe se si qëllimi i atëhershëm dhe i tashëm i Rusisë është që të destabilizojë Perëndimin, ashtu që Moska të manipulojë shtetet një nga një. /Agjencitë/

read more
Bota

PAPA UDHËHEQËSVE BOTËRORË: MOS FAJËSONI EMIGRANTËT 

papa-francesku

Papa Françesku dënoi udhëheqësit nacionalistë të cilët fajësojnë emigrantët për problemet në vendet e tyre, pasi, siç tha, janë vetë ata që po nxisin mosbesimet në shoqëri përmes fitimeve të pandershme dhe politikave ksenofobike dhe raciste.

Papa, 82 vjeçar, i cili iu doli në mbrojtje emigrantëve gjatë gjithë papatit të tij, i bëri këto komente në mesazhin e tij për Ditën Botërore të Paqës të Kishës Katolike. Letra iu dërgohet krerëve të shteteve dhe qeverive si dhe organizatave ndërkombëtare.

Mesazhi i Papës vjen në kohën kur emigracioni është një nga çështjet më të diskutueshme në vende të ndryshme si: Shtetet e Bashkuara, Italia, Gjermania dhe Hungaria. /Agjencitë/

read more
Bota

RIO DE ZHANEJRO: ZJARRI I MADH PËRFSHINË RAFINERINË E NAFTËS

Screenshot_1

Zjarri filloi kur një kamion cisternë në rafinerinë Manguinhos shpërtheu të hënën pasdite, tha njësiti kundër zjarrit në Rio de Zhanejro. Së paku gjashtë depozita të tjera u shkatërruan nga flakët. Njësiti kundër zjarrit raportoi se nuk ka viktima apo të lënduar. Ai tha se zjarri ishte kontrolluar orë më vonë dhe nuk kishte arritur në rezervuar. /Agjencitë/

read more
Bota

HUNGARI: VAZHDOJNË PROTESTAT KUNDËR QEVERISË 

31A028AF-5BA8-4EC4-8B78-B0BD3D233C7D_w1023_r1_s

Mijëra njerëz u mblodhën të hënën mbrëma jashtë ndërtesës së televizionit shtetëror të Hungarisë, për të pestën natë me radhë, për të protestuar kundër qeverisë djathtiste të kryeminstrit, Viktor Orban. Dy ligjvënës u tërhoqën zvarrë jashtë ndërtesës së televizionit në Budapest, pasi bënë përpjekje të nxjerrin në transmetim një peticion kundër Orbanit.

Peticioni bënte thirrje për tërheqjen e, siç thuhet, “ligjeve të skllavërisë”. Protestat janë ndër më të mëdhatë në disa muaj dhe shpërthyen pas kalimit të një ligji të ri të punës, i cili mundëson gjashtë ditë pune në javë. Por, protestuesit po ashtu kërkojnë të luftohet korrupsioni qeveritar, të krijohet një gjyqësor i pavarur dhe të mbrohen mediat e pavarura. Qeveria e ka mbrojtur ligjin e ri të punës, duke thënë se ai do të lehtësojë mungesën e punëtorëve. /Agjencitë/

read more
Bota

QEVERIA BRITANIKE: PËRGATITJE PËR NJË BREXIT PA MARRËVESHJE

5812c3ca-f278-45f4-9d38-3a7ef83e81da-cx0-cy2-cw0-w1023-r1-s_1545132160-7233923

Kabineti i kryeministres britanike, Theresa May, po merr në konsideratë përshpejtimin e përgatitjeve për daljen e vendit nga Bashkimi Evropian, pa një marrëveshje. Pritet që kabineti qeveritar të ndajë fonde në vlerë prej 2.2 miliardë euro për të zbutur një kaos të mundshëm ekonomik.

Ministri për komunitetin dhe Pushtetin Lokal, James Brokenstein, i tha BBC-së, se qeveria ka kohë që e kupton mundësinë e daljes nga BE-ja pa një marrëveshje, por që tani është përgatitur për një Brexit kaotik. Rreth 100 ditë përpara se Britania të largohet nga BE-ja, mbetet e paqartë nëse kjo do të bëhet me ose pa marrëveshje, e cila mund të kishte pasoja në ekonominë e vendit. /Agjencitë

read more
Bota

REPORTERËT PA KUFIJ: DHUNA NDAJ GAZETARËVE SHËNON RRITJE

4FCC090D-A29C-4C7C-AA43-0070892D48ED_cx0_cy8_cw0_w1023_r1_s

Vrasja e kolumnistit saudit, Jamal Khashoggi, në një vit kur më shumë se gjysma e të gjithë gazetarëve të vrarë, ishin shënjestruar qëllimisht, pasqyron urrejtjen ndaj mediave në shumë zona të shoqërisë, ka thënë organizata “Reporterët pa kufij”.

Gjatë vitit 2018, të paktën 63 gazetarë profesionistë në mbarë botën u vranë duke e bërë punën e tyre, një rritje kjo prej 15 përqind krahasuar me vitin e kaluar.

“Urrejtja që shprehet ndaj gazetarëve nga politikanë të paskrupullt, udhëheqës fetarë dhe biznesmenë, ka pasoja tragjike në terren, si dhe ka ndikuar në rritjen shqetësuese të numrit të rasteve të dhunës ndaj gazetarëve” ka thënë në deklaratë, sekretari i Përgjithshëm i “Reporterëve pa kufij”, Kristof Deloar.

Organizata për lirinë e medias tha se 348 gazetarë janë arrestuar në mbarë botën, krahasuar me 326 në vitin 2017. Kina, Turqia, Irani, Arabia Saudite dhe Egjipti mbajnë më shumë se gjysmën e gazetarëve të burgosur në botë. /Agjencitë/

read more
Bota

SOMALI: 62 MILITANTË TË VDEKUR NGA SULMET E USHTRISË AMERIKANE

3b98951f-bb56-4c40-9a7f-38c8ddefdae9-w1023-r1-s_1545042940-6412000

Ushtria amerikane ka thënë se ka vrarë 62 militantë të grupit Al-Shabaad në gjashtë sulmet ajrore, të kryera më 15 dhe 16 dhjetor, në Somali. Komanda e kësaj ushtrie për Afrikën ka thënë se nga katër sulme të kryera më 15 dhjetor, janë vrarë 34 militantë, derisa dy sulmet tjera kanë ndodhur më 16 dhjetor dhe kanë vrarë 28 persona të tjerë.

“Komanda e Afrikës dhe partnerët tanë somalezë i kanë kryer këto sulme ajrore për të parandaluar terroristët nga shfrytëzimi i strehave të sigurta” ka thënë komanda afrikane përmes një deklarate. /Agjencitë/

 

read more
Bota

GREQI: BOMBË NË NJË TV KRITIK NDAJ QEVERISË

skai-bomba

Një bombë e vendosur pranë studiove të një televizioni kritik ndaj qeverisë shkaktoi dëme, por fatmirësisht nuk pati të lënduar. Shpërthimi ishte paralajmëruar me një telefonatë anonime në një tjetër televizion grek, 40 minuta para se të ndodhte, ndaj në zonë ndodhej edhe policia.

Dyshimet e para të autoriteteve jane për një akt terrorist, vepër e organizatave marksiste që veprojnë në vend. Jo rrallë ky televizion është kërcënuar edhe prej politikanëve të Syrizas, madje dhe nga vetë kryeministrit Aleksis Tsipras. /Agjencitë/

 

read more
Bota

BRITANI: MAY – REFERENDUMI DO TA THYENTE BESIMIN E BRITANEZËVE

B02A0EDD-ED7F-4EEF-BB54-B8D24CF4D327_w408_r1_s

Kryeministrja britanike, Theresa May pritet të paralajmërojë se mbajtja e një tjetër referendumi lidhur me Bashkimin Evropian “do të thyente besimin me popullin britanik”.

Ish-kryeministrat britanikë, John Major dhe Tony Blair janë vetëm dy prej personave që kanë bërë thirrje për mbajtjen e një refrendumi të ri, nëse deputetët nuk gjejnë gjuhë të përbashkët.

Pas këtyre deklaratave, May ka thënë të dielën se përkrahja që i ka dhënë Blair një tjetër referendumi është “ofendim ndaj zyrës që ka drejtuar më parë” dhe ka rrezikuar dëmtimin e negociatave për Brexit. /Agjencitë/

read more
BotaRajoni

NGRIHET EKIPI NEGOCIATOR I KOSOVËS PËR DIALOGUN ME SERBINË

kosova-ekipi-negociator-933×445

Kuvendi i Kosovës ka votuar të shtunën me 59 vota pro dhe 2 kundër rezolutën për ngritjen e ekipit negociator që do të përfaqësojë vendin në bisedimet me Serbinë. Sipas mediave kosovare, në krye të ekipit do të jenë kryetari i partisë Nisma, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti nga Partia Social Demokrate në opozitë.

Rezoluta thotë se procesi i dialogut me Serbinë do të jetë i pranueshëm vetëm nëse do të mbyllet me njohjen reciproke të shtetësisë, anëtarësimin e Kosovës në OKB dhe me një garanci për përshpejtimin e proceseve integruese të vendit në BE dhe NATO.

Gjithashtu, drafti në fjalë përcakton qartë se sovraniteti dhe integriteti territorial i Kosovës nuk do të preken. Ndërkohë, anëtarë të ekipit negociator do të jenë: Enver Hoxhaj, Behgjet Pacolli, Dardan Gashi, Visar Ymeri, Dukagjin Gorani dhe përfaqësuesi i minoriteteve Mahir Jagxhillar, nga partia “6 Plus”./abcnews.al

read more
1 2 3 506
Page 1 of 506